KIERUNKI KSZTAŁCENIA
 

Takiego smaku czekolady jeszcze nie było...

W dniu 14 marca 2017 roku grupa 21 uczniów z technikum żywienia i usług gastronomicznych uczestniczyła w warsztatach kulinarnych dla szkół średnich „Technologia węglowodanów na słodko” – czekolada i wyroby czekoladowe trwałe. Organizatorem warsztatów była Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu.

Pani dr inż. Greta Adamczyk, nauczyciel akademicki na kierunku Bezpieczeństwo i produkcja żywności zapoznała wszystkich z rodzajami czekolad, sposobem ich rozróżniania i zastosowaniem w produkcji gastronomicznej.

Wszyscy uczniowie sporządzali wyroby z czekolady, tj. czekoladę z masłem kokosowym, trufle białe i trufle ciemne, nutellę z czekolady gorzkiej i czekolady mlecznej, ganach czekoladowy – to wszystko pod okiem prowadzących: Pani dr Grety Adamczyk oraz studenta II roku kierunku Bezpieczeństwa i Produkcja Żywności P. Krzysztofa Miśniaka.

W trakcie oczekiwania na schłodzenie i degustację naszych wyrobów zwiedzaliśmy bogato wyposażone laboratoria uczelni, po których oprowadzała nas Pani inż. Patrycja Napora – absolwentka tego kierunku.

Na zakończenie odbyła się degustacja i wręczanie dyplomów uczestnictwa w warsztatach.

Spotkanie z czekoladą to ciekawe doświadczenie zawodowe oraz pokazanie naszym uczniom możliwości rozwoju i kształtowania przyszłej ścieżki zawodowej.

Organizatorzy wyjazdu:
Bogumiła Kmita
Anna Balczerowska
nauczyciele przedmiotów zawodowych.

Więcej...
Galeria zdjęć

Uczniowie Zespołu Szkół zachwycają Lublin swoim profesjonalizmem

10 marca 2017 r. w ramach współpracy Zespołu Szkół z Wyższą Szkołą Społeczno- Przyrodniczą w Lublinie nasza młodzież brała udział w „Dniu Otwartych Drzwi” WSSP im. W. Pola. W ramach realizacji doradztwa zawodowego uczniowie mieli okazję zapoznać się z kierunkami studiów oferowanymi przez uczelnię. To najbardziej międzynarodowa ze szkół w Lublinie, bo studiują tu młodzi ludzie aż z 42 krajów.

Dla naszej młodzieży była to dobra lekcja o zróżnicowaniu kulturowym świata, jego bogactwie i różnorodności. Młodzież może się tu kształcić na następujących kierunkach: turystyka i rekreacja, wychowanie fizyczne, fizjoterapia, kosmetologia. Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. Wincentego Pola to prawie 2 tysiące studentów, z czego ponad 800 osób to obcokrajowcy. Podobnie jak w ubiegłym roku studentów i przybyłych gości zachwyciliśmy sztuką carvingu. Mistrzowie sztuki rzeźby w owocach i warzywach na bieżąco uzupełniali wystawę nowymi pomysłowymi dziełami, co rodziło duże zainteresowanie. Profesjonalnie przygotowana i podana kawa przez naszych uczniów dopełniała wspaniałą atmosferę. W ramach prezentacji kierunków kształcenia nasi uczniowie mogli zwiedzić gabinety zabiegowe fizjoterapii, pracownie kosmetyki pielęgnacyjnej, gabinet dogoterapii, dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz makijażu artystycznego.

W ramach prezentacji oferty Biura Studiów Anglojęzycznych, podziwialiśmy tradycyjny taniec indyjski oraz mieliśmy możliwość degustacji dań indyjskiej kuchni. Nasi uczniowie doskonale znają zalety programu Erasmus, tutaj mieli okazję jeszcze raz posłuchać, jak ta forma wymiany międzynarodowej zmienia życie i otwiera umysły młodych ludzi.

Jadwiga Pietras, Elżbieta Moskal

Więcej...
Galeria zdjęć cz.1
Galeria zdjęć cz.2

 

Prezentacja Szkoły Spadochronowej dla klas mundurowych

7 marca o godz. 10.00 dyrektor Szkoły Spadochronowej "SKYDIVE" z Chełma wraz z majorem Pawłem Pizoniem przeprowadzili w Zespole Szkół ciekawy pokaz dla klas mundurowych dotyczący pracy w lotnictwie oraz ekstremalnych skoków stanowiących codzienność w tej branży. Uczniom został zaprezentowany zachwycający film, zapoznający z przebiegiem czynności na pokładzie, aż po sam skok i lądowanie. Dyrektor posiadał szeroki wachlarz propozycji i atrakcji dla naszej młodzieży. Licealiści otrzymali możliwość kursu skoków na linę (static line), podczas którego wyjście z samolotu następuje na wysokości 800-1200 m oraz skoku w tandemie (z instruktorem).

Co ciekawe, rozrywka nie wymaga ukończonych 18 lat ani badań lekarskich - przed skokiem prowadzony jest zaś krótki instruktaż. Wizyta zakończyła się zademonstrowaniem przez przewodniczącego symulacji otwarcia spadochronu podczas lotu. Nie zabrakło też czasu na zadawanie pytań, na które major Pizoń profesjonalnie i dokładnie odpowiadał. Młodzież zafascynowało to spotkanie oraz spostrzeżenie, iż spadochroniarstwo to nie tylko hobby, ale dla niektórych i sposób życia. Zgodnie ze znaną maksymą wypowiedzianą przez Leonarda da Vinci: "Skoro już raz spróbowałeś lotu, chodząc po ziemi, ku niebu zwracasz oczy; albowiem zaznawszy przestworzy, pragniesz do nich powrócić."

Więcej...

 

V Wojewódzki Konkurs Poprawnosci Językowej w Zespole Szkół

„Chodzi mi o to, aby język giętki
Powiedział wszystko, co pomyśli głowa…”

Juliusz Słowacki

2 marca o godz. 10.00 nasi uczniowie wzięli udział w V Wojewódzkim Konkursie Poprawności Językowej „Mówię i piszę po polsku.” Celem konkursu jest popularyzacja kultury języka polskiego, krzewienia poprawnej i pięknej polszczyzny. Do konkursu przystąpiło 12 osób.. Konkurs nadzorowali nauczyciele j. polskiego w składzie; mgr J .Kułażyńska i mgr B.Łukasik.

Eliminacje szkolne polegały na przeprowadzeniu dyktanda i rozwiązaniu testu z zakresu poprawności ortograficzno-językowej z uwzględnieniem frazeologii. Szkolni mistrzowie poprawności językowej rywalizowali ze sobą, rozwiązując różnorodne ćwiczenia ortograficzne i językowe, sprawdzające wiadomości z zakresu ortografii, interpunkcji i kultury języka. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowały się dwie uczennice osiągając najwyższą liczbę punktów.

Są to : Beata Bartyzel, uczennica II klasy Technikum Geodezyjnego oraz Oktawia Podpora, uczennica I klasy Liceum Mundurowego.

Opiekunem uczennic jest mgr B.Łukasik.

Zdolnym zwyciężczyniom serdecznie gratulujemy!!!Czekamy na kolejny etap. Etap wojewódzki odbędzie się 6 kwietnia 2017 r. (we czwartek) o godz. 10:00 w I LO w Krasnymstawie

Więcej...

 

„Zainwestuj w zdrowie – III edycja”

Szanowni Państwo Dyrektorzy Szkół Gimnazjalnych oraz nauczyciele i uczniowie!

Dyrekcja Zespołu Szkół w Janowie Lubelskim uprzejmie informuje, że został ogłoszony konkurs „Zainwestuj w zdrowie – III edycja” dla uczniów szkół gimnazjalnych. W związku z tym pragniemy zaprosić Państwa młodzież do udziału w tym konkursie. Prosimy o organizację etapu szkolnego w Państwa szkołach do dnia 8 marca 2017r. Po rozstrzygnięciu tego etapu prosimy o podanie imienia i nazwiska uczestnika drugiego etapu.

Etap międzyszkolny odbędzie się 13 marca 2017r.

Uczestnicy konkursu na każdym etapie rozwiązują test i muszą wykazać się wiedzą dotyczącą m.in. zdrowego odżywiania, przeciwdziałania uzależnieniom, ekologii oraz zasad udzielania pierwszej pomocy.

Serdecznie zapraszamy

Regulamin
Formularz zgłoszeniowy

 

Uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół na Pomorzu

I ZLOT PAMIĘCI: Zaślubiny Polski z morzem – generał Józef Haller

   

Dnia 10 lutego 2017 r. w 97 rocznicę zaślubin Polski z Bałtykiem odbył się I Zlot Pamięci: Zaślubiny Polski z morzem – generał Józef Haller.

W przedsięwzięciu uczestniczyło 120 uczniów klas mundurowych z trzech województw: podkarpackiego, lubelskiego i dolnośląskiego. I w tym miejscu dziękujemy za wyróżnienie oraz zaproszenie naszej szkoły do udziału w tak wspaniałej uroczystości.

Zgodnie z założeniami, uczestnicy Zlotu swoją wizytę nad morzem rozpoczęli od udziału w uroczystościach upamiętniających powrót naszego kraju na morskie rubieże Bałtyku, które odbyły się w Pucku. Delegacja młodzieży złożyła wieniec pod pomnikiem generała Józefa Hallera. W delegacji znalazł się uczeń naszej szkoły Karol Majewski. Następnie uczestnicy zlotu przejechali do Portu Wojennego w Gdyni, gdzie zapoznano ich z historią i tradycjami oraz zadaniami Związku Taktycznego Marynarki Wojennej oraz Gdyńskiej Komendy Portu Wojennego. Młodzieży zaprezentowano wybrane okręty i sprzęt, a także sale tradycji 3. Flotylli Okrętów i KPW Gdynia.

Marynarze zapoznali naszych uczniów z uzbrojeniem i wyposażeniem m.in. ORP Grom, ORP Kaszub i ORP Lech, a także okrętów podwodnych typu Kobben. Zlot był również doskonałą okazją do pozyskania informacji na temat wymagań i kwalifikacji, jakie są konieczne do realizacji wybranej drogi kariery wojskowej oraz poznania charakteru służby w morskim rodzaju sił zbrojnych.

Jest to dla nas zaszczyt móc stanąć na okręcie podwodnym, wejść do środka i zapoznać się ze służbą na takim okręcie – tak mówili nasi uczniowie po uroczystościach. Jest to dla nich ogromne przeżycie bo któż inny może zwiedzić okręt podwodny Marynarki Wojennej w czynnej służbie. Raczej nie ma zbyt dużo ludzi którzy tego doświadczyli.

Galeria zdjęć cz.1
Galeria zdjęć cz.2
Więcej...

 

I FESTIWAL PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ
W ZESPOLE SZKÓŁ IM.W. WITOSA

Z A P R O S Z E N I E

W RAMACH OBCHODÓW „MAJÓWKI U WITOSA”
DYREKCJA I NAUCZYCIELE ZESPOŁU SZKÓŁ IM. W.WITOSA MAJĄ ZASZCZYT ZAPROSIĆ MŁODZIEŻ GIMNAZJALNĄ
DO UDZIAŁU W I FESTIWALU PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ

Gimnazjalisto!
„Piosenka jest dobra na wszystko”
Dołącz do nas, weź udział w dobrej zabawie!
Podziel się pomysłem i własną interpretacją piosenki
w wybranym obcym języku.
Serdecznie zapraszamy!

Regulamin
Formularz zgłoszeniowy

 

ZMAGANIA Z ORTOGRAFIĄ W WITOSIE

A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają.

Mikołaj Rej

7 lutego o godz. 10 w Zespole Szkół odbył się szkolny etap konkursu ortograficznego – VIII Zamojskiego Dyktanda, organizowanego przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Szymona Szymonowica oraz II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu. Celem konkursu było propagowanie zasad poprawnej polszczyzny wśród uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Uczniowie Zespołu Szkół pod nadzorem komisji szkolnej – nauczycielek języka polskiego – mgr J. Kułażyńskiej i mgr B. Łukasik, napisali dyktando przesłane przez organizatorów konkursu. Najlepsze wyniki uzyskały: uczennica klasy II Technikum Geodezyjnego – Beata Bartyzel oraz uczennice klasy I Technikum Hotelarskiego – Patrycja Twardygrosz i Julia Stelmach. Gratulujemy!

 

Kolejny Konkurs Języka Angielskiego w Zespole Szkół

Dnia 8 lutego br. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w VII Konkursie Języka Angielskiego organizowanym przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Szymona Szymonowica w Zamościu. Celem konkursu jest propagowanie nauki języka angielskiego i sprawdzenie różnych umiejętności w posługiwaniu się językiem angielskim (leksyka, gramatyka, rozumienie tekstu). Konkurs skierowany jest do uczniów wszystkich klas szkół ponadgimnazjalnych z powiatów: zamojskiego, tomaszowskiego, biłgorajskiego, hrubieszowskiego, krasnostawskiego, janowskiego i lubaczowskiego. Konkurs składa się z dwóch etapów, bez podziału na klasy - etap szkolny odbywa się w macierzystej szkole ucznia - etap finałowy odbywa się w PWSZ w Zamościu.

Więcej...

 

UCZNIOWIE Z WITOSA NA SPEKTAKLU “LALKA”

“Cieszył się wędrówką do nieznanych miejsc, oglądaniem nieznanych rzek, a trudy wynagradzała mu pasja poznania.”

Owidiusz

Ważnym aspektem w wychowaniu i nauczaniu młodego człowieka są wyjścia do teatru.

Edukacja teatralna wprowadza młodego człowieka w kulturę. Kształtuje osobowość poprzez kontakt z kulturą, która staje się źródłem indywidualnych przeżyć i sposobem rozładowania emocji. Rozwija umiejętność wyrażania twórczej ekspresji poprzez język sztuki. Teatr jako synteza sztuk powoduje odbieranie dzieła w sposób sensoryczny. Wpływa na kształtowanie intelektu młodego człowieka, bogacenie jego osobowości. Wymiana z uczniami myśli, twórczych doświadczeń i działań wzbogaca także instruktora, nauczyciela.

Teatr tworzą nie tylko scena i ustawiona na niej dekoracja, aktorzy oraz widownia; teatr to praca w zespole, praca nad interpretacją dzieła literackiego. Teatr spaja różne rodzaje sztuk; integrują się w nim elementy literatury, muzyki, tańca, malarstwa - środki teatralnego wyrazu.

Żadna praca tak nie uszczęśliwia człowieka, jak właśnie praca twórcza, o czym pięknie pisze Erich Fromm:

“Człowiek, aby pozostawać w zgodzie ze światem i z sobą samym, aby móc łączyć się z innymi, nie zatracając zarazem poczucia swojej integralności i wyjątkowości, nie ma innego sposobu na realizowanie swych pragnień, jak tylko poprzez twórcze, produktywne wykorzystanie swoich zdolności.”

Uczniowie Zespołu Szkół mają świadomość tego, jak ważną funkcję odgrywa teatr w życiu człowieka.

8 lutego grupa świadomych odbiorców kultury,czyli uczniów naszej szkoły udała się wraz z opiekunami do Lublina na spektakl ,,Lalka''. Młodzież cyklicznie odwiedza teatr po to,by rozwijać swoje zainteresowania a zarazem realizować podstawę programową.

Znawcy literatury polskiej na wieść, że któryś teatr odważył się wystawić to arcydzieło na deskach scenicznych, zastanawiali się w jaki sposób dokonano adaptacji? Jak to jest zrealizowane w wersji scenicznej?

Więcej...

 
 
 
  1 2 3 4 5 6
 
Copyright © Zespół Szkół w Janowie Lubelskim
Wykonanie i administracja: mgr inż. Michał Łukasz