KIERUNKI KSZTAŁCENIA
 

Nasz pomysł na Twoje wakacje, czyli kursy i staże w ZS Witos

W naszej szkole nie ma czasu na monotonię i nudę, aktywnie działamy nawet w wakacje. Dla uczniów Technikum Zawodowego im. W. Witosa przygotowaliśmy ciekawą ofertę staży wakacyjnych i kursów zawodowych.

Już po raz kolejny w wakacje szkoliliśmy uczniów, tym razem był to kurs wózka widłowego, kurs z zakresu obsługi geodezyjnych programów graficznych oraz kurs barmański.

Miło nam, że uczniowie tak ochoczo przychodzili do szkoły i zgłębiali tajniki wiedzy w dziedzinie geodezji, barmaństwa oraz obsługi wózków jezdnych.

Tuż przed wakacjami zakończyliśmy kurs kadry i płace oraz kurs profesjonalnego parzenia kawy – barista.

W tychże kursach zawodowych przeszkoliliśmy ogółem 60 beneficjentów. Mamy nadzieję, że zdobyte umiejętności przydadzą się naszym uczniom w przyszłości.

Zespół zarządzający projektem „Krok w zawodową przyszłość”:
Kinga Jargiło, Izabela Mak, Renata Myszak

Galeria zdjęć

   

Wakacyjna przygoda stażystów z Witosa

Już po raz trzeci nasi uczniowie mają możliwość skorzystania z wakacyjnych staży organizowanych w ramach realizowanego przez szkołę projektu „Krok w zawodową przyszłość”.

W te wakacje staż odbędzie 60 uczniów technikum zawodowego z różnych zawodów. Staż u pracodawcy jest dla każdego ucznia okazją do sprawdzenia swoich umiejętności oraz do uzyskania dodatkowej wiedzy praktycznej.

Głosy opiekunów stażystów są zgodne, że to jest to bardzo konstruktywny czas dla uczniów, u których widać chęć nabycia nowej wiedzy i umiejętności. Często stażyści stanowią pomoc w codziennej rutynie zakładowych obowiązków, a czasem staże owocują szerszą współpracą już po ich zakończeniu.

Staż zawodowy to czas, w którym młodzi ludzie mogą zetknąć się z praktyką i potwierdzić słuszność wybranego przez siebie kierunku. Dotąd tajniki przyszłego zawodu poznawali jedynie w teorii, a staż umożliwia spotkanie z realnym klientem, jego wymaganiami, fachowym oprogramowaniem itp.

Sami stażyści, pytani o odbywaną praktykę wyrażają swoje zadowolenie i entuzjazm. Mówią o konkretnych umiejętnościach, które zdobyli i o cennym, często pierwszym, ważnym doświadczeniu zawodowym. W większości z ochotą podjęliby powtórnie wyzwanie, jeśli byłaby taka możliwość, bo żadna, nawet najlepiej podana teoria nie zastąpi praktyki, a jako dodatkowy atut postrzegają możliwość zarobienia pieniędzy, często pierwszych, na własne potrzeby.

Zespół zarządzający projektem:
Kinga Jargiło, Izabela Mak, Renata Myszak

   

„IŚĆ, CIĄGLE IŚĆ W STRONĘ SŁOŃCA”- zakończenie roku szkolnego

Za nami zakończenie roku szkolnego 2018/2019. Dnia 19 czerwca uczniowie ostatni raz w tym roku przekroczyli próg szkoły.

W tym dniu obecnością zaszczycili nas pan sekretarz Grzegorz Krzysztoń , ksiądz Dziekan Dr Jacek Staszak, Komendant Powiatowy Policji w Janowie Lubelskim Szymon Mroczek oraz rodzice uczniów, którzy otrzymali świadectwa z wyróżnieniem.

Uroczystość rozpoczęła pani Dyrektor Teresa Biernat, która powitała zaproszonych gości oraz odczytała list z życzeniami od pani Kurator Oświaty Teresy Misiuk. Dołączając się do życzeń , pani Dyrektor podziękowała Gronu Pedagogicznemu za codzienny wysiłek podejmowany z sercem i zaangażowaniem.

Uczniowie z najlepszymi wynikami w nauce odebrali świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody z rąk pani Dyrektor.

Kolejnym etapem było podpisanie porozumienia z Komendantem Powiatowym Policji na 3 letni okres kształcenia uczniów klasy mundurowej Liceum Ogólnokształcącego. W ramach tej współpracy funkcjonariusze Policji będą prowadzić zajęcia teoretyczne oraz zajęcia praktyczne realizowane w Komendzie Powiatowej Policji oraz zobowiązują się do organizowania obozów kondycyjno – szkoleniowych, jak też wycieczek edukacyjnych.

Uroczystość zakończyła krótka część artystyczna przygotowana przez p. Justynę Jakubiec oraz p. Jana Furtaka. „Spełniaj marzenia” – piosenka oraz taniec na zakończenie przypomniały uczniom , że trzeba piąć się wysoko, realizować swoje marzenia i nigdy się nie poddawać. Tego Wam kochani uczniowie serdecznie życzymy!

Tekst: J.Jakubiec

Galeria zdjęć

   

Nasi leśnicy za pan brat z przyszłym zawodem!

W dniach 10-11 czerwca 2019 uczniowie klas I i II technikum leśnego przebywali na terenie Nadleśnictwa Białowieża i Białowieskiego Parku Narodowego na wycieczce dydaktyczno-naukowej, realizując w bardzo ciekawy sposób tematy z zajęć przedmiotów zawodowych. Pobyt uczniów wsparły finansowo okoliczne Nadleśnictwa.

Zajęcia realizowane były dzięki pomocy Nadleśnictwa Białowieża, w szczególności Ośrodka Edukacji Leśnej, Dyrekcji Białowieskiego Parku Narodowego oraz Dyrekcji Technikum Leśnego w Białowieży. Nasi uczniowie, pod przewodnictwem Pana Łukasza Ławrysza, pierwszego dnia poznawali problemy Nadleśnictwa dotyczące szkód spowodowanych przez korniki, zachwycali się bogactwem fauny i flory leśnej na rzadko występujących u nas siedliskach. Podziwiali liczące kilkaset lat dęby, noszące historyczne nazwy. Wielkie wrażenie na wszystkich zrobiły całe połacie lasu z martwymi i obumierającymi świerkami.

Po zakwaterowaniu w internacie Technikum leśnego, uczniowie zwiedzili tamtejszą szkołę. Technikum Leśne w Białowieży ma przebogata tradycję. Pracownie przedmiotów są świetnie wyposażone i tematycznie podzielone na pracownie: biologii, hodowli lasu, użytkowania lasu itp. Licznie eksponowane wystawy i gabloty sprawiają naprawdę duże wrażenie. Dzień zakończył się ogniskiem i pieczonymi kiełbaskami, a przy akordeonie czas mijał wesoło i szybko.

Drugi dzień to zajęcia w Białowieskim Parku Narodowym, gdzie naszą grupą zajmował się i przewodniczył Pan Paweł Świć. Odbyliśmy bardzo ciekawą wyprawę po Białowieskim Parku Narodowym, poznawaliśmy, jak w warunkach naturalnych radzi sobie puszcza. Oczywiście nie pominęliśmy Rezerwatu Pokazowego Żubrów, gdzie naocznie można było podziwiać te piękne zwierzęta oraz przedstawicieli innych gatunków, jak: łosie, wilki i rysie żyjące w puszczy. Wrażenie zrobił piękny obiekt techniczno-obsługowy funkcjonujący w bardzo nowoczesny sposób, dzięki tylko energii odnawialnej. Finałem dnia było zwiedzanie pięknie urządzonego muzeum przyrodniczo-leśnego, przedstawiającego w nowoczesny sposób skarby Puszczy Białowieskiej.

Zarówno uczniowie, jak i opiekunowie, jednogłośnie uważają wyjazd za bardzo pożyteczny i ciekawy. Chcemy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do zrealizowania naszego wyjazdu w całości, dzięki czemu uczniowie nie musieli ponosić kosztów wyjazdu.

Tekst: Andrzej Hys, Andrzej Frania

Galeria zdjęć

   

Logistycy z Witosa - coraz bliżej zawodu…

Nasi logistycy nieustannie przygotowują się do przyszłego zawodu, a wycieczka w Porcie Lotniczym „Rzeszów-Jasionka” to kolejny etap ich edukacji zawodowej. Dwie klasy technikum logistycznego pod opieką pań Magdaleny Flis i Joanny Sajewskiej zapoznały się z historią Portu oraz służbami pracującymi na jego terenie. Uczestnicy wycieczki zawodoznawczej poznali, bo przeszli krok po kroku ścieżkę pasażera, a była to: odprawa biletowo-bagażowa, kontrola bezpieczeństwa, odprawa osób niepełnosprawnych oraz transport zwierząt. Obserwacja z Tarasu Widokowego startu lub lądowania samolotów była nie lada atrakcją. Praca Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej, a także Lotniskowej Straży Pożarnej wywarła na uczniach duże wrażenie. Ciekawym elementem tego punktu był pokaz sprzętu i pojazdów gaśniczych, a w zajmujący sposób omówiony zakres obowiązków Strażaków pozostawił miłe wrażenie i niezapomnianą lekcję. Dzięki życzliwości kierownictwa Portu Lotniczego uczniowie mieli możliwość odwiedzenia kaplicy na lotnisku oraz poznać proces obsługi pasażera -VIP , a także z zainteresowaniem obserwowali pracę celników. Już zaczął się okres letni więc nasi logistycy zaobserwowali bardzo duże natężenie ruchu lotniczego.

Tego typu wyjazdy zawodoznawcze poszerzają zdobytą już wiedzę teoretyczną na zajęciach w szkole jak również pozwalają odkryć kolejne tajemnice swojego przyszłego zawodu. Wyjazd ten jest związany bezpośrednio z kwalifikacją A.31, którą obecne klasy będą zdawali już wkrótce. Pełni wrażeń i zadowoleni ze zdobytej w ciekawy sposób wiedzy uczniowie, już czekają na kolejne wyjazdy edukacyjne.

Tekst:A.Widz

   

Dzień Dziecka w Witosie

Wystarczyło krótkie hasło – Ptaszek ćwierka, słońce pali…może byśmy w coś pograli ?

I już zabawa się rozkręca Międzyklasowe rozgrywki w piłkę siatkową przy wspaniałym dopingu naszych cheerleaderek to początek dobrej zabawy!

Piłka w grze, sędzia surowy a kiełbaski się pieką! A wychowawcy ich pilnują, bo zawodników nakarmić trzeba.

Tak właśnie spędzaliśmy Dzień Dziecka w Witosie! Przy muzyce, rozgrywkach sportowych i grillowaniu Niezapomniane wrażenia, emocje podczas meczu i pyszne kiełbaski – to jest TO!

   

"Lekcja na 12 gwiazdek" u Witosa

Jak pokazać młodym Polakom wchodzącym w dorosłość, że UE bezpośrednio dotyczy wielu obszarów ich codziennego życia? Jak przekonać, że oni sami mogą mieć wpływ na decyzje podejmowane przez instytucje unijne? – Na te pytania odpowiada kampania edukacyjna „Lekcja na 12 gwiazdek”, realizowana przez Stowarzyszenie Społeczno-Ekonomiczne ABSOLWENT przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

W związku z tym w Zespole Szkół dnia 05.06.2019 r. miały miejsce warsztaty europejskie poświęcone Unii Europejskiej z uwzględnieniem praktycznego wymiaru członkostwa Polski w UE i jego wpływu na codzienne życie obywateli. W projekcie uczestniczą szkoły ponadpodstawowe z województwa lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. Z województwa lubelskiego zostało wyróżnionych 5 szkół, w tym szkoła Witosa. Udział w tej akcji edukacyjnej może pozwoli młodzieży w przyszłości bardziej wykorzystać szanse, jakie daje im nasze członkostwo w UE. Poruszane więc były aktualne dla młodego człowieka tematy takie jak: praca, studia czy wolontariat w krajach UE.

Warsztaty prowadzone były przez dwuosobowy zespół - eksperta z zakresu integracji europejskiej oraz animatora młodzieżowego z osobistym doświadczeniem europejskim. Wzięło w nich udział 32 uczniów podzielonych na grupy. Prowadzący zastosowali aktywne metody przekazu, różnorodne materiały dydaktyczne, dyskusje i ćwiczenia warsztatowe co sprawiło, że zajęcia upływały żwawo i błyskawicznie. Dodatkową atrakcją były materiały dydaktyczne dla każdego uczestnika oraz nagrody rzeczowe, które bardzo ucieszyły uczniów,a mogli je zdobyć jako wyróżnienie za aktywny udział.

Tekst : M.Pelczar

   

Nasi Leśnicy triumfują w Turnieju Wiedzy Przyrodniczo-Łowieckiej

23 maja miał miejsce Turniej Wiedzy Przyrodniczo-Łowieckiej zorganizowany przez Nadleśnictwo Janów Lubelski ( Ośrodek Edukacji Ekologicznej) dla uczniów Gimnazjów i dla 9 szkół średnich.

Do Turnieju wiedzy przyrodniczo-łowieckiej pod kierunkiem Pana Andrzeja Frani przystąpili uczniowie I klasy technikum leśnego: Paweł Placha, Marcin Garbacz oraz Aleksandra Zagóra. Drużyna zajęła I miejsce. Gratulacje!!!

Najlepsza skrzynka lęgowa to następna rozgrywka, w której uczestniczyli uczniowie klasy I i II technikum leśnego: Weronika Siembida, Natalia Dycha oraz Szymon Wojciechowski, który zajął II miejsce. Gratulacje Szymon!!!

Do współzawodnictwa w konkursie plastycznym o tematyce przyrodniczej przystąpiły uczennice I i II klasy technikum leśnego: Natalia Dycha, Faustyna Bryl i Zuzanna Maziarz. Rozgrywka przyniosła wiele emocji uczestnikom: a Zuzannie Maziarz ze swoim szkicem „Jeleń we mgle”, udało się zdobyć III miejsce! Gratulacje Zuza!!!

Jesteśmy dumni z naszej młodzieży, którzy wykazali się dużą wiedzą i zaangażowaniem. Dzięki temu zdobyli wysokie noty w konkursach oraz cenne nagrody. Podczas Turnieju uczniowie mieli okazję podziwiać pokazy umiejętności sokołów i psów myśliwskich. Na próbę zostały też wystawione umiejętności strzeleckie uczniów na specjalnie stworzonej strzelnicy laserowej. Szczególne podziękowania kierujemy do Państwa leśników i myśliwych z Janowa Lubelskiego za zorganizowanie tej ciekawej imprezy oraz za przygotowanie obfitego poczęstunku z dziczyzną w głównej roli, ciastem i napojami. Zdrowa rywalizacja wraz z wiedzą i umiejętnościami jest okazją na dobre i wartościowe spędzenie czasu przez młodzież. Czekamy na kolejne tego typu wyzwania!

Tekst: A. Widz

   

Wyjazd edukacyjny uczniów Zespołu Szkół
w CNK w ramach projektu
„Moja wiedza, mą drogą do sukcesu”

W dniu 14 maja kolejna grupa uczniów Zespołu Szkół odwiedziła Centrum Nauki Kopernika w Warszawie. Centrum Nauki Kopernika to jedno z najnowocześniejszych muzeów w Europie. Jest to miejsce niezwykłe, które rozbudza ciekawość i uczy poprzez zabawę. Interaktywne eksponaty, ciekawe doświadczenia oraz nowoczesne formy przekazu wzbudzają zainteresowanie uczniów oraz pozwalają uzupełnić tematy poruszane podczas zajęć lekcyjnych. Wyjazdy edukacyjne do CNK to jedno z założeń projektu „Moja wiedza, mą drogą do sukcesu”. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję poeksperymentować i poobserwować różne zjawiska przyrodnicze, jak również poszerzyć swoją wiedzę na temat naszej planety oraz kosmosu poprzez wizytę w Planetarium. Uczniowie obejrzeli film „Halo Ziemia” o istocie porozumiewania się, zrealizowany w technologii fulldome i przeznaczony do oglądania na sferycznym ekranie planetarium. Dzięki unikatowej technologii widzowie mają wrażenie dryfowania w przestworzach i obserwowania galaktyki z kabiny statku kosmicznego a obrazy, muzyka i dźwięki okalają ich ze wszystkich stron.

Uczniowie mieli możliwość podziwiać również Taras Widokowy Pałacu Kultury na XXX piętrze. Zwiedzali także Stadion Miejski Legii Warszawa im. Marszałka J. Piłsudskiego.

Dzięki naszemu projektowi uczniowie mogą odkrywać kolejne naukowe tajemnice oczywiście całkowicie bezpłatnie, co cieszy zarówno uczniów, rodziców jak i nas – kadrę projektu. Tym bardziej utwierdza nas to w przekonaniu, iż to co robimy ma naprawdę sens, gdyż motywuje uczniów do nauki jak również poszerza ich wiedzę.

Zespół projektu: Aneta Wąsek, Ewa Biernat, Magdalena Flis, Joanna Sajewska

   

Święto Patrona w Zespole Szkół

Wincenty Witos jest Patronem naszej szkoły i jak co roku staramy się przybliżyć jego sylwetkę. Dla każdego nauczyciela jest ważne, aby zarówno uczniowie, jak i absolwenci szanowali i kultywowali tradycje narodowe, lokalne i rodzinne. W tym roku mija 145 lat od urodzin Witosa, a nasza młodzież już wie, że był to człowiek wielki na miarę ówczesnych możliwości i czasów. W tym dniu przypominamy sobie słowa premiera rządu RP skierowane do chłopów w roku 1933: „Dość już niewoli i poniżenia, dość nędzy i upokorzenia, dość katorgi i więzień, dość krwi i ofiar, dość zemsty i prześladowania. Czas ostatni na zmiany, na zmiany wielkie, głębokie i trwałe.”

W programie słowno-muzycznym, przygotowanym przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem Pani Lidii Lenart i Pani Anny Korgi, były występy wokalne i recytatorskie, a także przygotowany przez młodzież wywiad z Wincentym Witosem. Przybliżając postać Patrona Szkoły młodzież wskazała na ogromne przywiązanie Witosa do ziemi ojczystej i żarliwy patriotyzm. Również w tekstach literackich i wokalnych stale pojawiał się motyw ojczyzny, w tym przywiązanie do rodzinnych stron oraz piękno polskiego krajobrazu. Program artystyczny sprowokował do refleksji - zarówno recytacja wierszy w wykonaniu Karoliny Draguły i Katarzyny Malec, jak i wywiad przygotowany przez Kamilę Wielebę i Marcina Chudego dostarczył obecnym wielu wzruszeń. To z tego wywiadu dowiadujemy się dlaczego chłopi stali się współtwórcami państwa polskiego. Występy wokalne Julii Kierepki, Natalii Wieleby, Dawida Maksima uświetniły naszą akademię. Całość poprowadzili wspaniali konferansjerzy w osobach Izabeli Krzysztoń i Dawida Maksima.

Co roku nasi nowo przybyli uczniowie zapoznają się z sylwetką Patrona Szkoły i włączają się w obchody Dnia Patrona szkoły.

   
 
 
  1 2 3 4 5 6
 
Copyright © Zespół Szkół w Janowie Lubelskim
Wykonanie i administracja: mgr inż. Michał Łukasz