KIERUNKI KSZTAŁCENIA

UCZNIOWIE Z WITOSA NA SPEKTAKLU “LALKA”

“Cieszył się wędrówką do nieznanych miejsc, oglądaniem nieznanych rzek, a trudy wynagradzała mu pasja poznania.”

Owidiusz

Ważnym aspektem w wychowaniu i nauczaniu młodego człowieka są wyjścia do teatru.

Edukacja teatralna wprowadza młodego człowieka w kulturę. Kształtuje osobowość poprzez kontakt z kulturą, która staje się źródłem indywidualnych przeżyć i sposobem rozładowania emocji. Rozwija umiejętność wyrażania twórczej ekspresji poprzez język sztuki. Teatr jako synteza sztuk powoduje odbieranie dzieła w sposób sensoryczny. Wpływa na kształtowanie intelektu młodego człowieka, bogacenie jego osobowości. Wymiana z uczniami myśli, twórczych doświadczeń i działań wzbogaca także instruktora, nauczyciela.

Teatr tworzą nie tylko scena i ustawiona na niej dekoracja, aktorzy oraz widownia; teatr to praca w zespole, praca nad interpretacją dzieła literackiego. Teatr spaja różne rodzaje sztuk; integrują się w nim elementy literatury, muzyki, tańca, malarstwa - środki teatralnego wyrazu.

Żadna praca tak nie uszczęśliwia człowieka, jak właśnie praca twórcza, o czym pięknie pisze Erich Fromm:

“Człowiek, aby pozostawać w zgodzie ze światem i z sobą samym, aby móc łączyć się z innymi, nie zatracając zarazem poczucia swojej integralności i wyjątkowości, nie ma innego sposobu na realizowanie swych pragnień, jak tylko poprzez twórcze, produktywne wykorzystanie swoich zdolności.”

Uczniowie Zespołu Szkół mają świadomość tego, jak ważną funkcję odgrywa teatr w życiu człowieka.

8 lutego grupa świadomych odbiorców kultury,czyli uczniów naszej szkoły udała się wraz z opiekunami do Lublina na spektakl ,,Lalka''. Młodzież cyklicznie odwiedza teatr po to,by rozwijać swoje zainteresowania a zarazem realizować podstawę programową.

Znawcy literatury polskiej na wieść, że któryś teatr odważył się wystawić to arcydzieło na deskach scenicznych, zastanawiali się w jaki sposób dokonano adaptacji? Jak to jest zrealizowane w wersji scenicznej?

Jak się okazało, zainteresowanie spektaklem Teatru Scena Polska z Czeskiego Cieszyna jest ogromne. Oglądając go można ocenić, jakie środki artystycznego wyrazu wykorzystali twórcy, aby nieustająco przenosić widza z mieszczańsko- arystokratycznego salonu ,np. na dworzec kolejowy (z którego nawet odjeżdża pociąg!), ze sklepu Rzeckiego do paryskiego laboratorium (gdzie gości Wokulski), czy z ogrodów prezesowej Zasławskiej na warszawską ulicę. A wszystko to z wielką dbałością o klasyczny kostium i stylowe wnętrza. Wszyscy,którzy już mieli okazję obejrzeć „Lalkę”, niezwykle pochlebnie ocenili tę realizację. Jest to widowisko, które przyciąga uwagę widza przenosząc go w klimat XIX -wiecznej Warszawy nie tylko poprzez przepiękne kostiumy, bogatą scenografią, ale również podejmowaniem wciąż aktualnego motywu literackiego,jakim jest nieszczęśliwa miłość.

W ten sposób możemy zauważyć jak wiele łączy ludzi żyjących w okresie pozytywizmu jak i współczesnych odbiorców.

Na zakończenie ,,kulturalnego” wyjazdu młodzież postanowiła zadbać też o swoją sprawność fizyczną, dlatego skorzystała z atrakcji na lodowisku ICEMANIA.

Barbara Łukasik

Copyright © Zespół Szkół w Janowie Lubelskim
Wykonanie i administracja: mgr inż. Michał Łukasz