KIERUNKI KSZTAŁCENIA

Wolontariat

 

Nasi wolontariusze jak co roku pamiętają o innych. Pamiętając o samotnych grobach z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego uprzątnęli te miejsca, które były pozostawione na pastwę losu. Pomimo trudnej sytuacji wiedzą ,że pamięć o nieobecnych zmarłych powinna trwać jak najdłużej. Dziękujemy za waszą szlachetną działalność.

"Święto Zmarłych" - H. Bechler

Na cmentarzu płomyki złote
i groby w chryzantemach.
Ludzie przyszli tu z myślą o tych,
których już nie ma.
Wspominają drogie imiona,
zasłaniają lampki przed wiatrem,
dla tych bliskich wieńce zielone
i bukiety jesienne pełne kwiatów.

Szkolne Koło Wolontariatu

   

„NA WAS ZAWSZE MOŻNA LICZYĆ”-
UDZIAŁ ZESPOŁU SZKÓŁ W XIII GALI WOLONTARIATU

Już kolejny raz zaszczycono nas, jako wolontariuszy, zaproszeniem na Uroczystą Galę Wolontariatu w JOK-u. Tym razem po raz 13, a jej mottem były słowa świętego Jana Pawła II „Na Was zawsze można liczyć”.
Galę Wolontariatu tradycyjnie przygotował Ośrodek Pomocy Społecznej w Janowie Lubelskim we współpracy ze szkolnymi kołami i klubami wolontariatu. Uroczystość poprowadzili nasi uczniowie – Aneta Mazur z II kl. Technikum Geodezyjnego i Wiktor Matysiak z I klasy Technikum Logistycznego. Imprezę rozpoczął przepiękny balet w wykonaniu BALLET CLASS IN MY ART pod kierownictwem pani Wioletty Małysz z Publicznej Szkoły Podstawowej w Janowie Lubelskim.

Swój dorobek zaprezentowały koła wolontariatu z okolicznych szkół ,była to również okazja do podziwiania przygotowanych piosenek i układów tanecznych. Po balecie usłyszeliśmy piosenkę „Otwórzmy serca” w wykonaniu Julii Tylus z PSP w Białej, później piosenki pt. „Uśmiech” oraz obejrzeliśmy polkę w wykonaniu uczniów klasy II b WESOŁE NUTKI z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Janowie Lubelskim .Występ fantastycznych maluchów spowodował, że na scenie zaczęło wszystko wirować i wytworzyła się niesamowita energia. Spotkanie to uświadamia odbiorcom jaka jest funkcja wolontariatu. Cytując słowa dr Niny Woderskiej, dowiadujemy się, iż „dla wielu wolontariat może być okazją poznania siebie, swoich ukrytych zasobów i predyspozycji”. Poświęcanie się czemuś ważnemu, wyjątkowemu – bycie wolontariuszem, bardzo podnosi świadomość własnego poczucia wpływu, daje możliwość dostrzegania efektów, częstego otrzymywania ludzkiej wdzięczności. W sumie więc pozwala nam na dostarczanie sobie pozytywnych informacji o świecie i o sobie” Trzeba, by życie było pożyteczne, bo to praca nadaje mu sens. Trzeba, by było przyjemne – nacechowane relacjami z bliskimi i dalszymi osobami. I w końcu musi być choć trochę misyjne – trzeba coś robić dla świata”. Nieważne, ile czasu poświęcamy na wolontariat, ważne, by był świadomym darem dla innych i trochę dla siebie, zgodnie ze wspomnianą zasadą - daję i biorę”

To wszystko daje działalność wolontariacka.
„Dzięki temu, że jestem wolontariuszem mogę śmiać się często i szczerze. Wiem na czym polega piękne życie. Znajduję w bliźnich to, co najbardziej wartościowe. Chciałbym pozostawić po sobie świat nieco lepszym – czy to w postaci radości na twarzy innego człowieka, czy spełnienia czyjegoś małego marzenia”-mówi wolontariusz.

Oprócz wartościowych refleksji obejrzeliśmy występy starszych wolontariuszy ze szkół średnich i spoza szkół. Naszą szkołę reprezentowała Julia Gałus z I kl. Technikum Logistycznego z piosenką „Co się śni niewidomym” oraz Julia Bielak z I kl. Liceum Mundurowego utworem „Nie bój się chcieć”.

Dziewczyny pokazały klasę, a ich występ był w pełni profesjonalny. Wszyscy wolontariusze i koordynatorzy zostali obdarowani symbolicznym prezentem i podziękowaniem ze strony dyrekcji szkoły i przybyłych na tę uroczystość przedstawicieli władz miasta.

Wszyscy wiemy, jakie akcje podejmowane są przez naszych wolontariuszy. Warto nadmienić o tych nowych. Zespół Szkół rusza od grudnia z akcją „Społecznej lodówki” w myśl hasła „Nie wyrzucaj jedzenia- podziel się nim z innymi”, której inicjatorką jest p. Kamila Góra- Pikula. Lodówka będzie umieszczona w Domu Nauczyciela jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia.
Zdaniem wolontariuszy, tylko robienie czegoś dla innych i z myślą o innych zapewnia człowiekowi poczucie szczęścia a wolontariuszem jest się przez całe życie – tylko formy się zmieniają.

Kiedy minęła część oficjalna, wysłuchaliśmy przemówień przybyłych gości, którzy zadeklarowali, że jeszcze nic straconego i postarają się częściej być wolontariuszami. Spotkanie było tym bardziej przyjemne, gdyż goście zostali zaproszeni na tradycyjną kawę i poczęstunek.

Pamiętajmy- wolontariat to styl życia!

tekst: B. Łukasik

   

MIKOŁAJ JEST WŚRÓD NAS...

5 grudnia nasz znajomy Mikołaj odwiedził wraz z wolontariuszami Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy . Nasi uczniowie m.in. z Liceum Mundurowego , Technikum Hotelarskiego i Żywienia wybrali się do dzieci , by opowiedzieć jak wygląda nauka w naszej szkole. Żeby nie było tak poważnie, to spotkanie to było przeplatane zabawami , śpiewem i wspólną integracją. Mikołaj oczywiście rozdawał cukierki , pyszne babeczki i robił fotki z zainteresowanymi. Spotkanie przebiegało w miłej, wesołej atmosferze.

Wolontariusze skupiają się na potrzebach innych. To bardzo szlachetne, że nie myślą tylko i wyłącznie o własnych potrzebach, ale potrafią dostrzec innych. Dziękujemy za zaproszenie i wspólną zabawę!

Koordynator SKW- B.Łukasik

   

POMAGAJMY ZWIERZĘTOM

Wolontariusze z naszej szkoły w dniu 29 grudnia dostarczyli karmę zebraną na rzecz schroniska w Sandomierzu. Nasza szkoła bardzo się postarała i zebraliśmy 140 kg karmy suchej i puszek. Pani pracująca w schronisku bardzo gorąco nam podziękowała za zbiórkę i zapraszała nas również do pomocy przy pieskach, które nas powitały przyjaznym szczekaniem. W schronisku znajduje się 100 piesków i kilka kotów. Dziękujemy wszystkim za włączenie się do naszej zbiórki.

Tekst, foto: W. Parchyta - nasza wolontariuszka

   

Podziękowania!

Serdeczne podziękowania dla społeczności uczniowskiej Zespołu Szkół im .Wincentego Witosa w Janowie Lubelskim i Ośrodka Pomocy Społecznej w Janowie Lubelskim za przekazane słodycze, zabawki i artykuły spożywcze dla najbardziej potrzebujących dzieci z terenu Gminy Dzwola.

Kierownik OPS w Dzwoli

Podziękowania te dostaliśmy za zebranie ok 50 kg darów przez naszych uczniów w akcji przedświątecznej. Nasi wolontariusze posegregowali je i zostały one przekazane ludziom, którzy ich potrzebują. Szkolne Koło Wolontariatu dziękuje Samorządowi Uczniowskiemu , który współpracował w ramach zbiórki.

koordynator SKW -B.Łukasik

   

NASZE UCZENNICE Z GASTRONOMII SĄ NIEZASTĄPIONE !

26.04.2019 w janowskim JOK-u odbyła się impreza, której organizatorem był Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy wraz ze Starostwem Powiatowym. Uroczystość prowadziła Przewodnicząca Związku Zofia Widz-Baryła wraz z Wicestarostą Michałem Komackim. To bardzo ważne,by pamiętać o ludziach starszych i niepełnosprawnych, którzy też mają swoje potrzeby, takie jak chęć uczestniczenia w życiu kulturalnym i towarzyskim. Często, niestety, nie pamięta się o innych.

Nie można tego powiedzieć o wolontariuszach z Zespołu Szkół. Uczennice klasy III Technikum Gastronomicznego pod opieką naszej koleżanki przebywającej obecnie na emeryturze,Jadwigi Pietras, zadbały o każdy potrzebny detal (pani Jadwiga przybyła jako wolontariuszka) Wydaje się często, że w kwestii młodych ludzi często panuje stereotyp, że są egoistami i myślą tylko o sobie.

Ta uroczystość i wiele innych podobnych świadczy o fakcie, że tak nie jest. Młodzi ludzie z Zespołu Szkół często udzielają się w najróżniejszych akcjach charytatywnych( należy dodać, że są to dni wolne od nauki, np. w ubiegłą niedzielę podczas obsługi uczestników imprezy na janowskim rynku z p. Anną Balczerowską przy niesprzyjającej aurze.) Często kosztem własnego czasu prywatnego poświęcają się innym ludziom wymagającym pomocy. Uczennice nabywają umiejętności pod kierunkiem naszych nauczycieli przedmiotów zawodowych. Ich pomoc wydaje się prozaiczna, jest to najczęściej zrobienie kawy, herbaty czy przyniesienie posiłku, natomiast należy pamiętać, że kontakt z osobą niepełnosprawną fizycznie czy starszą to kontakt trudny i należy wykazać się empatią, wrażliwością i sprytem. Te wszystkie cechy oprócz naturalnego wdzięku wyróżniają nasze uczennice. Najczęściej wystarczy im nagroda w formie uśmiechu "obdarowanej" osoby.

Po spektaklu uczestnicy spotkania udali się do Kalennego, gdzie po obiedzie odbyło się spotkanie integracyjne przy ognisku. Wolontariuszki zapewne podczas swoich działań kierują się słowami naszego wybitnego Papieża - Polaka:

"Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi."

Dziewczęta dziękujemy - jesteście wielkie!

Tekst: B. Łukasik
foto: J. Pietras

   

WOLONTARIUSZE-"WY JESTEŚCIE MOJĄ MIŁOŚCIĄ
I MOJĄ NADZIEJĄ"( Jan Paweł II)

10 grudnia 2018 roku wolontariusze z Zespołu Szkół wraz z koordynatorem po raz kolejny wzięli udział w uroczystej Gali Wolontariatu.

Galę Wolontariatu przygotował Ośrodek Pomocy Społecznej pod kierownictwem Dyrektor, M. Kolasy i Koordynatora, N. Kiszki we współpracy ze szkolnymi kołami i klubami wolontariatu. Wolontariusze wykonują pracę na rzecz innych osób.

Mottem tegorocznej Gali Wolontariatu były słowa Świętego Jana Pawła II "Wy jesteście moją miłością i moją nadzieją"

Uroczystość tradycyjnie miała odświętny charakter a święto to zorganizowane jest z myślą o ludziach, którzy chcą pomagać innym. W naszej szkole nie brakuje takich- są to wolontariusze, którzy poświęcają swój wolny czas na spotkania z potrzebującymi.

Mimo iż podarunki są drobne, to jest to okazja do nagrodzenia ludzi dobrej woli za zaangażowanie i pomoc niesioną drugiemu człowiekowi. Czym zajmowali się przez poprzedni rok nasi wolontariusze?

Każdego roku współpracujemy z Domem Dziecka "Promyk".

Trzy razy w tygodniu wolontariusze w grupach dwuosobowych odwiedzają dzieci z tej placówki.

Ze starszymi dziećmi odrabiają lekcje, z młodszymi spędzają czas na zabawie.

W październiku poprzedniego roku nasze wolontariuszki wzięły udział w warsztatach zorganizowanych przez Ośrodek Rewalidacyjno - Wychowawczy w Janowie Lubelskim z okazji miesiąca AAC.

Tematem tych warsztatów było czytanie uczestniczące, uczestnicy dowiedzieli się czym są i do czego służą alternatywne i wspomagające metody komunikacji (AAC ) oraz na czym polega czytanie uczestniczące.

Kolejny raz wolontariusze wzięli udział w akcji ,, POMÓŻ DZIECIOM PRZETRWAĆ ZIMĘ” Gromadzimy dary w naszej szkole. Pomoc zostaje przekazana najbardziej potrzebującym. Uczniowie wszystkich klas chętnie włączyli się do akcji. W poprzednim roku zebraliśmy następujące dary:

Obecnie jesteśmy na etapie gromadzenia darów.

Zorganizowaliśmy również pomoc dla zwierząt ze schroniska.

Bierzemy również udział w zabawie choinkowej "Wawrzynek" zorganizowanej dla Stowarzyszenia Rodziców, Opiekunów i Przyjaciół Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „WAWRZYNEK” w Publicznej Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Janowie Lubelski.

Wolontariusze przygotowują występy rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z ORW w Janowie Lubelskim. Jest to forma zabaw relaksacyjnych połączonych z tańcem . Program ten uczniowie wcześniej przygotowują w szkole.

Wolontariuszom te spotkania dają możliwość samorealizacji. Te działania wynikają z inicjatywy uczniów naszej szkoły, którzy mogą realizować swoje pomysły. Pamiętajmy:

"Można nie pomagać, można znaleźć wiele racjonalnych argumentów dla konkretnych przypadków, aby nie pomagać. Ale to nic nie zmieni. Nadal będą głodni, chorzy, cierpiący, potrzebujący. Lepiej zgrzeszyć nadmiarem dobroci i naiwności, niż nadmiarem kalkulacji i nieufności."(o. Fabian Kaltbach OFM)

Koordynator SKW: B.Łukasik

   

WOLONTARIUSZE W AKCJI

W dniu 27 października nasze wolontariuszki wzięły udział w warsztatach zorganizowanych przez Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy w Janowie Lubelskim z okazji miesiąca AAC.

Tematem tych warsztatów było czytanie uczestniczące, uczestnicy dowiedzieli się czym są i do czego służą alternatywne i wspomagające metody komunikacji (AAC ) oraz na czym polega czytanie uczestniczące. Po zapoznaniu się z zasadami tworzenia książek do tego czytania i dokładnym obejrzeniu przykładowych egzemplarzy uczestnicy przystąpili do samodzielnego wykonania takich właśnie książek. Po zakończeniu warsztatów każdy z uczestników otrzymał dyplom. Nasze wolontariuszki wróciły z uśmiechem na twarzy i nowym doświadczeniem.

Kamila Kupiec - uczestniczka warsztatów

 

OD "ZBRODNI I KARY" PO BRACTWO ŚW. BRATA ALBERTA W LUBLINIE

Dnia 15 marca uczniowie Zespołu Szkół wraz z opiekunami ,M. Harasiuk i B. Łukasik, pojechali do Lublina , by po raz kolejny obejrzeć spektakl teatralny . Tym razem była to "Zbrodnia i kara"

Istnieje wiele adaptacji tej wybitnej powieści Dostojewskiego. Dla ludzi teatru "Zbrodnia i kara" stanowi zawsze nie lada wyzwanie. Typy, charaktery, postaci o skomplikowanej duszy, odwieczny problem dobra i zła, nieuchronność kary za popełnione przestępstwo - to tematy, które zawsze inspirowały i nadal będą zachęcać twórców do dzielenia się z publicznością własnymi przemyśleniami. Teatr Scena Polska z Czeskiego Cieszyna zaproponował widzom jedno z najstarszych i najskuteczniejszych rozwiązań - dekorację na obrotowej scenie. Dzięki temu widzimy śmierć lichwiarki i jej siostry, Lizawiety; śledzimy losy Soni i jej rodziny, Raskolnikowa, jego siostry i matki, Porfirego i innych urzędników wymiaru sprawiedliwości - a akcja, jak w kalejdoskopie, przenosi się raz na ulicę, raz do poszczególnych domów bohaterów. W dwugodzinnym spektaklu udało się reżyserowi - Bogdanowi Kokotkowi, nie pominąć żadnego wątku powieści.

Po obejrzeniu spektaklu uczniowie i wolontariusze udali się do ośrodka,który wspomaga potrzebujących ludzi( temat biedy podejmował Fiodor Dostojewski również w swoim dziele.) Mogliśmy porozmawiać z mieszkańcami tej instytucji oraz jej dyrekcją i opiekunami. Dowiedzieliśmy się , że nasi wolontariusze mogą też pomóc. Zebraliśmy od uczniów z całej szkoły pomoc finansową ,która na pewno się przyda, bo potrzeby są duże.

Bractwo Miłosierdzia im. Św. Brata Alberta w Lublinie wspiera osoby potrzebujące pomocy już od 1983 roku. Stowarzyszenie otacza opieką osoby ubogie, chore, niepełnosprawne, bezdomne, uzależnione, uchodźców oraz wszystkich, którzy tej pomocy potrzebują. Z pomocy Bractwa korzystają również emeryci, rodziny wielodzietne i samotne matki, którzy osiągają niewielki dochód.

Bractwo Miłosierdzia im. Św. Brata Alberta pomaga potrzebującym prowadząc:

2. Ośrodek Wsparcia dla Bezdomnych przy ul. Dolnej Panny Marii 32 w Lublinie. W skład Ośrodka wchodzą: Schronisko dla 35 bezdomnych mężczyzn;

1. Jadłodajnię przy ul. Zielonej 3 w Lublinie, która codziennie wydaje ok. 500 ciepłych posiłków;

Noclegownia działająca w okresie od listopada do końca kwietnia, dla 30 bezdomnych mężczyzn; Mieszkanie Adaptacyjne dla 5 mężczyzn (dawnych podopiecznych Schroniska), którzy na nowo podejmują próbę samodzielnego życia w społeczeństwie;

3. Ośrodek Aktywizacji Społecznej i Zawodowej dla osób bezdomnych i długotrwale bezrobotnych w Bystrzejowicach Trzecich pod Lublinem, którego zadaniem jest przywracanie osób objętych pomocą do społeczeństwa i na rynek pracy. W ramach Ośrodka funkcjonuje Klub Integracji Społecznej, oferujący pomoc osobom pozostającym bez zatrudnienia z terenu gminy Piaski.

4. Centrum Ekonomii Społecznej, którego celem jest animowanie i aktywne wspieranie rozwoju podmiotów ekonomii społecznej na terenie Lubelszczyzny.

Pamiętajmy, że warto pomagać,gdyż dobro zawsze wraca i to podwójnie!

 

Nasi wolontariusze na Jubileuszowej X Gali Wolontariatu w JOK-u

5 grudnia 2016 roku wolontariusze z Zespołu Szkół wraz z opiekunami wzięli udział w Jubileuszowej X Gali Wolontariatu.

Galę Wolontariatu przygotował Ośrodek Pomocy Społecznej pod kierownictwem Dyrektor, M. Kolasy i Koordynatora, N. Kiszki we współpracy ze szkolnymi kołami i klubami wolontariatu. Wolontariusze wykonują pracę na rzecz innych osób. W tych dobroczynnych działaniach odnajdują siebie, poznają siebie oraz otaczający nas świat. Często w wolontariacie odnajdują swoje zainteresowania.

Mottem tegorocznej Gali Wolontariatu były słowa Świętego Jana Pawła II ,, Trzeba spojrzenia miłości, by dostrzec obok siebie brata”

Uroczystość miała odświętny charakter, rozpoczęła się od tańca grupy baletowej z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Janowie Lubelskim oraz powitania szacownych gości. Następnie na scenę wbiegły uśmiechnięte dzieci z grupy czterolatków ,,Zajączki” z Publicznego Samorządowego Przedszkola nr 3 w Janowie Lubelskim, które sprawiły ,że na twarzach uczestników pojawiła się radość. O podejmowanych inicjatywach naszych wolontariuszy mogliśmy dowiedzieć się z przygotowanych prezentacji, my jednak przypomnimy niektóre z nich: Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę,Zbiórka nakrętek dla Hospicjum Małego Księcia i dla dzieci z Janowa Lubelskiego i okolic,Spotkania integracyjne w Ośrodku Rewalidacyjno- Wychowawczym, Akcja ,,Zadbajmy o zapomniane groby”- o groby żołnierzy i partyzantów poległych za wolność naszej ojczyzny,Przygotowanie akcji mikołajkowej i świątecznej jak również pomoc w opiece nad dziećmi w Wielofunkcyjnej Placówce Opieki nad Dzieckiem i Rodziną ,,Promyk”,Udział w akcji ,,Góra grosza”.

Święto to jest okazją do nagrodzenia tylu ludzi dobrej woli za zaangażowanie i pomoc niesioną drugiemu człowiekowi. Pojawili się również wolontariusze ze Światowych Dni Młodzieży,którzy z wielkim poświęceniem włączyli się w przygotowanie tych Dni w parafiach janowskich. Brawa i miłe gesty przeplatane były przepięknymi utworami muzycznymi. Ogromne wrażenie zrobiło na nas wykonanie piosenki przez Julię Kierepkę, uczennicę Technikum Logistycznego naszej szkoły. ,,Żyj ! Jeśli nawet nie masz nic I do zamkniętych musisz pukać drzwi” - tak brzmią słowa tekstu piosenki pt. ,,Życia mała garść” autorstwa Jerzego Dąbrowskiego, które idealnie oddają powinność wolontariusza . Wszyscy wolontariusze i koordynatorzy otrzymali dyplomy i statuetki oraz drobne upominki, naszym uczniom pogratulowała Pani Dyrektor, mgr T. Biernat. Na koniec wszystkich zaskoczyła miła niespodzianka- na scenę wjechał ogromny tort , który zrobił jeszcze większe wrażenie pod opieką uczniów Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych. Tort ten oczywiście, przeznaczony był do konsumpcji i niewielu było takich, którzy nie chcieli go skosztować. Przez cały czas imprezy i już dzień wcześniej oprawą kulinarną połączoną z carvingiem i pracą baristy zajmowały się nauczycielki przedmiotów zawodowych – P. MONIKA KOZAK i P.JADWIGA PIETRAS . Wraz ze swoimi uczniami dbały o to, by stół w sali kameralnej na I piętrze był finezyjnie zastawiony,by smakowały ciasteczka i przekąski, by zapach kawy uwodził swoim smakiem oraz warzywa w kształcie kwiatów przypominały, jak ważny to jest dzień dla wszystkich WOLONTARIUSZY.

Dziękujemy nauczycielom i uczniom Technikum Gastronomicznego i Hotelarskiego Zespołu Szkół, że w tak praktyczny a zarazem wyrafinowany sposób podkreśliły podniosły nastrój Jubileuszowej Gali.

 

Mundurowi i wolontariusze na uroczystości w Ośrodku Rewalidacyjno
Wychowawczym z okazji Święta Odzyskania Niepodległości

Nadeszła 98. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji na zaproszenie Pani Dyrektor ORW,mgr I. Miśkiewicz-Rachwał , reprezentacja uczniów Zespołu Szkół udała się do pobliskiego ośrodka , by razem z wychowankami tej placówki uczcić to niezwykłe wydarzenie. W całym żołnierskim rynsztunku brali udział w patriotycznej akademii .Opiekunowie całym sercem i z ogromnym zaangażowaniem uświetnili tą niebywałą okazję .Były patriotyczne piosenki, montaż słowno-muzyczny oraz metaforyczne przedstawienie rozbiorów Polski w wykonaniu wychowanków ośrodka i przybyłej na tę okazję młodzieży. Na szczęście , nasza historia miała szczęśliwe zakończenie i teraz możemy świętować 98. rocznicę odzyskania niepodległości. Oprócz tradycyjnych wierszy i piosenek wychowankowie mogli obejrzeć pokaz musztry w wykonaniu klas mundurowych. Największym jednak zainteresowaniem cieszyła się broń, którą prezentowali mundurowi. Po akademii opiekunowie , B. Kapica i T. Flis wraz z młodzieżą złożyli uroczyście kwiaty pod pomnikiem J. Piłsudskiego.

Ośrodek Rewalidacyjno- Wychowawczy jest publiczną placówką oświatową dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim od ukończenia trzech do 25 lat, dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym.

Celem placówki jest wspomaganie rozwoju dzieci i młodzieży, rozwijanie zainteresowania otoczeniem oraz uzyskanie niezależności od innych osób podczas funkcjonowaniu w codziennym życiu.

Uczniowie Zespołu Szkół są wdzięczni za to , że mogli uczestniczyć w tak oryginalnej lekcji historii przygotowanej przez dzieci i młodzież Ośrodka Rewalidacyjno- Wychowawczego przypominającej o tym narodowym święcie.

 

"POMÓŻ DZIECIOM PRZETRWAĆ ZIMĘ' 2016" W ZESPOLE SZKÓŁ-PODSUMOWANIE AKCJI

Ogólnopolska akcja Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę odbyła się w tym roku po raz 24. Od 2 listopada rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń sztabów akcji. Z kolei Wielka Uliczna Zbiórka Darów miała miejsce 20 listopada. Gromadzenie darów rzeczowych potrwa do końca roku. Przypomnijmy, że wolontariusze nie zbierają pieniędzy.

W tym roku akcję PDPZ objęła patronatem honorowym Agata Kornhauser-Duda, małżonka prezydenta RP. W zeszłym roku udało się zebrać 250 ton darów, które trafiły do 15 tys. rodzin, ośrodków wychowawczych i domów dziecka.

W tym roku nasi wolontariusze w nowej Biedronce oraz wspólnie z uczniami w szkole zebrali następujące dary:

-4 kg zabawek
-1kg artykułów szkolnych i papierniczych
-2kg środków czystości
-95 kg słodyczy
-103 kg żywności długoterminowej
-86 kg ziemiopłodów
Razem:291 kilogramów

Należy dodać, że akcja każdego roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Koordynator Szkolnego Koła Wolontariatu - B. Łukasik

 

„JAK SIĘ BAWIĆ – TO SIĘ BAWIĆ” -
WOLONTARIUSZE ZESPOŁU SZKÓŁ IM. WINCENTEGO WITOSA NA ZABAWIE CHOINKOWEJ STOWARZYSZENIA WAWRZYNEK

Dnia 2 lutego 2015 roku odbyła się choinka stowarzyszenia „Wawrzynek”, w której po raz drugi brałyśmy udział jako wolontariuszki z Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Janowie Lubelskim zaproszone przez podopieczną stowarzyszenia ,a zarazem uczennicę szkoły i wolontariuszkę. Choinka rozpoczęła się w Publicznej Szkole Podstawowej o godz.14.00 od jasełek przygotowanych przez uczniów tej szkoły, następnie jedna z mam i nauczyciele przygotowali humorystyczną inscenizację bajki pt „Rzepka”. Po krótkich przemówieniach wszyscy udaliśmy się na stołówkę, gdzie był przygotowany dla nas poczęstunek, w tym ciepłe danie. Następnie rozpoczęła się zabawa pod przewodnictwem zespołu „Kleszcze” w rytm muzyki disco-polo. Podopiecznych stowarzyszenia zabawiał klown, który przyjechał specjalnie na zaproszenie pani prezes, Agnieszki Kulińskiej. Zabawa jak zwykle była świetna. Na twarzach wszystkich dzieci widoczny był promienny uśmiech od ucha do ucha. Odbywały się ciekawe konkursy.

Na zakończenie, jak co roku, podopiecznych odwiedził św. Mikołaj, który został bardzo serdecznie przyjęty i rozdał drobne upominki w postaci paczek ze słodyczami. Jesteśmy bardzo szczęśliwe, że miałyśmy możliwość uczestniczenia w tej zabawie, poznania dzieciaków, od których bije taka radość. Jesteśmy pod wrażeniem tego, że mimo niepełnosprawności różnego stopnia osoby te korzystają z życia na tyle, na ile mogą, są pełne radości i optymizmu, potrafią się świetnie bawić,bo przecież wózek inwalidzki czy fakt, iż jest się niewidomym, nie przekreśla możliwości dobrej zabawy mimo wszystko. Zapewne dla wielu zdrowych ludzi powinni być przykładem na to, jak czerpać z życia pełnymi garściami wszystko, co tylko jest możliwe nie zważając na przeszkody życia codziennego. Choinka ta to świetne rozpoczęcie ferii, a także zdobycie nowego doświadczenia, poznanie wspaniałych ludzi, uświadomienie sobie, że niepełnosprawni mimo, że wyglądają troszkę inaczej czy inaczej się zachowują (co wynika z ich choroby) tak naprawdę są takimi samymi ludźmi jak wszyscy i zasługują na to, żeby być traktowanym z szacunkiem a nie być dyskryminowanym przez otoczenie. To także uświadomienie sobie, że życie jest piękne i trzeba z niego korzystać, póki czas. Na pewno nigdy nie zapomnimy tego dnia. Jeśli kiedykolwiek będziemy miały okazję wziąć udział w tym przedsięwzięciu kolejny raz, na pewno się nie zawahamy.

Zaproszenie na zabawę jest podziękowaniem za podejmowanie przez Zespół Szkół różnych inicjatyw charytatywnych, w których bierzemy udział corocznie :”Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”, zbieranie plastikowych zakrętek na rzecz Hospicjum Małego Księcia w Lublinie a także współpracę z Domem Dziecka „PROMYK”, który nasza młodzież odwiedza 3 razy w tygodniu, po to by podzielić się tym, co wolontariusze mają najcenniejsze- czyli ogromnymi sercami.

Wiola Rożek- wolontariuszka i uczestniczka imprezy

Galeria zdjęć

 

„To co robimy -naprawdę ma sens”

Tradycją wolontariuszy z Zespołu Szkół im .Wincentego Witosa w Janowie Lubelskim stało się odwiedzanie pobliskiego Domu Dziecka „Promyk”. W tym roku także nowi wolontariusze, którzy rozpoczęli naukę w naszej szkole ,zadeklarowali bezinteresowną chęć niesienia pomocy m.in. poprzez odwiedzanie tej placówki. Każdy z nich ma świadomość tego, że dzieci, które tam mieszkają, są skrzywdzone przez los i potrzebują więcej uwagi, zainteresowania, szczególnego podejścia, mimo to nie boją się podjąć tego wyzwania. Podzielili się na kilkuosobowe grupy, z których każda chodzi w inne dni. Jednak trzeba pamiętać, że jeśli już podjęliśmy się tego zadania, to nie możemy z dnia na dzień zrezygnować, ponieważ dzieci, a zwłaszcza te najmłodsze, szybko się przywiązują.

Kiedy wolontariusze przychodzą pomagać dzieciakom odrabiać lekcje, bawią się z nimi, układają puzzle, rysują. Czasem wystarczy tylko rozmowa, zwłaszcza z nastolatkiem czy nastolatką, którzy na pewno bardziej otworzą się przed kimś w ich wieku niż przed osobą starszą. Kiedy przychodzi czas rozstania ,to wolontariusze są szczęśliwi, że mogli w miłym towarzystwie spędzić czas i nie mogą się doczekać dnia, kiedy będą mogli przyjść znowu. Dzięki tym spotkaniom nie tylko pokazują dzieciom, że nie są same, że są ludzie, którym nie są obojętne, ale także jest to dobra lekcja dla nich samych, ponieważ otwierają się na drugiego człowieka.

Dostrzegają, że problemy jakie dotykają te dzieci, mają całkiem inny wymiar niż te nasze codzienne, które okazują się błahymi. Nasza koordynatorka pani mgr Barbara Łukasik mobilizuje nas do działania, wspiera, za co jesteśmy jej bardzo wdzięczni. Podążając słowami bł. Jana Pawła II „Człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi” - idźmy w tym kierunku nie zważając na opinię otoczenia. To co robimy - naprawdę ma sens.

Wiola Rożek- wolontariuszka

 

NIECH ŻYJE BAL...

20 lutego odbyła się zabawa choinkowa Stowarzyszenia „Wawrzynek”dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży.

My, jako wolontariuszki z Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa miałyśmy przyjemność brać udział w tym przedsięwzięciu. Zabawa rozpoczęła się o godz.14.30 w szkole podstawowej. Na samym początku odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów specjalnie na tę okazję. Tegorocznym gościem specjalnym był klown, który towarzyszył nam przez cały czas. Była to pierwsza tego rodzaju zabawa, w której brałyśmy udział, ale było super. Bawiłyśmy się w rytm muzyki disco- polo z zespołem Kleszcze. Poznałyśmy kilka nowych osób. Stałyśmy się bogatsze o nowe doświadczenia. W połowie spotkania podopiecznych stowarzyszenia odwiedził Mikołaj, który rozdał wszystkim drobne upominki w postaci paczek ze słodyczami. Na koniec odbył się konkurs na Miss i Mistera zabawy. Jesteśmy szczęśliwe, że mogłyśmy tam być i spędzić te kilka godzin z dzieciakami.

A co najważniejsze, uświadomiłyśmy sobie, że tak naprawdę nie trzeba być zdrowym ,aby móc się świetnie bawić i korzystać z życia mimo trudności, jakie napotykamy na swojej drodze. Jeśli kiedykolwiek jeszcze będziemy miały taką okazję na tak miłe spędzenie czasu, na pewno nie zawahamy się ani chwili.

Tegoroczna Miss Imprezy- W. Rożek

 

TE CHWILE SĄ BEZCENNE....

Wolontariuszki ze szkolnego Koła Wolontariatu z Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa pod kierunkiem koordynatora Szkolnego Koła Wolontariatu, Barbary Łukasik, w każdy wtorek, środę, czwartek i piątek odwiedzają po lekcjach miejscowy Dom Dziecka. Spędzają tam kilka godzin. Każda z dziewcząt po podpisaniu listy ma przydzielone do siebie kilkoro dzieci w różnym wieku

Najczęściej w wieku od 3-6lat. Najmłodszy Piotruś ma 9 miesięcy. Razem bawią się w różne zabawy, odrabiają lekcje, czytają książki. Jeśli jest ciepło, to biegają po dworze, huśtają się na huśtawkach, grają w piłkę nożną. Panuje bardzo wesoła atmosfera.

Kiedy dobiega czas powrotu do domu, to każda z dziewcząt czeka na dzień, kiedy będzie mogła znów przyjść i spędzić ten czas z maluchami i nie tylko bo są też starsze dzieci, ale one nie wymagają tyle uwagi, co te młodsze.

Wiola Rożek- wolontariuszka



Wolontariat jest to świadoma, dobrowolna, a co najważniejsze bezpłatna praca dla innych wykraczająca poza więzi rodzinno - koleżeńskie.

Co daje działalność w wolontariacie ?

Zapewne wielu z nas nieraz zastanawia się po co wstępować do koła wolontariatu co będziemy z tego mieć. Odpowiedź jest prosta- satysfakcję z tego, że robimy coś dla innych, coś co sprawia im ogromną radość. Uśmiech na twarzy takiej osoby to coś dużo ważniejszego niż jakakolwiek inna nagroda.

Kto może zapisać się do wolontariatu ?

Do wolontariatu może zapisać się każdy kto czuje , że chce naprawdę zrobić coś dla innych. Nie ma wymagań wiekowych. Najważniejsze są chęci i to żeby to była świadoma decyzja bo jeśli ktoś się zdecyduje, a po jakimś czasie mu się to znudzi i dojdzie do wniosku , że rezygnuje to to naprawdę donikąd nie prowadzi. Każdy z nas powinien poczuwać się do odpowiedzialności za to czego się podejmuje.

Czy warto ?

Oczywiście , że tak. Dzięki takiej działalności spotykamy wielu ciekawych ludzi, którzy nieraz dzielą się z nami swoimi smutkami. Stajemy się otwarci na innych. Bardziej wyrozumiali i wrażliwi na cudzą krzywdę.

KOMU POTRZEBNI SĄ WOLONTARIUSZE ?

Tak naprawdę każdemu z nas. W małym czy większym stopniu każdy potrzebuje mieć kogoś do kogo może się zwrócić z jakąś prośbą, porozmawiać, poradzić się. Jednak najbardziej osobom starszym, które nie radzą sobie z obowiązkami domowymi. Wtedy taki wolontariusz stara się pomóc jak może poprzez zrobienie zakupów, posprzątanie. Często po prostu sama obecność drugiej osoby to jest to czego potrzebuje taki starszy człowiek, samotnym dzieciom, które nie mają swoich własnych domów i mieszkają w domach dziecka. Każde odwiedziny, zabawa sprawiają, że te dzieci są naprawdę szczęśliwe i zapominają o swoich smutkach.

Zwracamy się z gorącą prośbą do wszystkich otwórzcie się na innych nie zważając na to jacy są, czy różnią się od was czy nie, bo to naprawdę nie ma znaczenia. W głębi duszy każdy jest taki sam i każdy zasługuje na szacunek. Nikt nie ma prawa dyskryminować chociażby osób niepełnosprawnych ruchowo czy upośledzonych umysłowo ,bo każdy z nich ma swoje uczucia i to nie jest ich wina, że są tacy jacy są. Nigdy nie wiadomo ,co nas w życiu czeka, a jeśli będziemy tak traktować ludzi to kiedyś ktoś może się nam odpłacić tym samym. Nie zapominajmy o tym !

Wiola Rożek- wolontariuszka



WIELKANOCNA AKCJA WOLONTARIUSZY

W tym roku pierwszy raz została przeprowadzona przez naszych wolontariuszy akcja Wielkanocna. Polegała ona na tym, że wolontariusze wykonali kartki wielkanocne, a potem je sprzedawali. Z pieniędzy, które uzyskali kupili słodycze, którymi obdarowali dzieci z placówki Domu Dziecka. Cena jednej kartki wynosiła ok. 1 zł, ale jeśli ktoś chciał, mógł przekazać więcej. Cel jest szczytny, bo za zebrane pieniądze zrobiliśmy dzieciakom z domu dziecka „Promyk” niespodziankę na święta. Chociaż w ten sposób mogliśmy ich uszczęśliwić i sprawić , że te święta będą dla nich wyjątkowe.

Radość dzieci – nie ma nic cenniejszego

Tradycją naszych wolontariuszy stało się odwiedzanie miejscowego Domu Dziecka „Promyk”. Dziewczyny chodzą tam z ochotą i radością, bo wiedzą, że to, co robią -ma sens. Tam spędzają kilka godzin z dziećmi bawiąc się, pomagając w lekcjach, rozmawiając z nimi. To bardzo ważne dla tych dzieci, bo wiedzą, że tak naprawdę nie są same, że jest ktoś, komu na nich zależy. Dzięki tym spotkaniom wolontariuszki starają się zrobić wszystko, aby dzieci, chociaż na chwilę zapomniały o smutkach i problemach, które je dotykają. Widząc uśmiech na twarzach podopiecznych Domu Dziecka, odchodzą czując się spełnione i szczęśliwe.

To bardzo ważne- nie zapominajmy o tym. Nawet najmniejszy uczynek, który dla nas jest czymś niewielkim, a dla kogoś, kto tego potrzebuje, ma to wielką wartość.

    Wolontariusze odwiedzający Dom Dziecka:
  1. Kinga Król
  2. Dominika Twardowska
  3. Aleksandra Tracz
  4. Patrycja Żelazko
  5. Zenobia Boś
  6. Sylwia Breś
  7. Edyta Gumienik
  8. Wioletta Mazur
  9. Aneta Marchut
  10. Magdalena Pastucha


Copyright © Zespół Szkół w Janowie Lubelskim
Wykonanie i administracja: mgr inż. Michał Łukasz