KIERUNKI KSZTAŁCENIA

Sporty obronne w Zespole Szkół im. Wincentego Witosa w Janowie Lubelskim

Każdego roku młodzi adepci strzelectwa z niecierpliwością czekają na Finał Powiatowy "Szkolnej Ligi Strzeleckiej" .W tym roku odbył się on 9 marca 2012 r., w Zespole Szkół w Janowie Lubelskim. Nasza szkoła jak zawsze z radością gościła młodych zawodników. Radość była tym większa, iż nasi zawodnicy byli jak zwykle niezawodni – w klasyfikacji zespołowej zarówno I jak i II miejsce wywalczyła drużyna Zespołu Szkół . W klasyfikacji indywidualnej na podium znaleźli się; w kategorii pistolet pneumatyczny – Ewelina Kotuła, Grzegorz Wójcik; natomiast w kategorii karabin pneumatyczny bezkonkurencyjny okazał się Bartłomiej Kiszka. Pozostali zawodnicy naszej szkoły zajęli miejsca tuż za podium.



Więcej...

„Naprawdę jaka jesteś - nie wie nikt…”- o kobiecie

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego podaje następujące znaczenia podstawowe: baba ; ,żartobliwie „o kobiecie dojrzałej”, dziewczyna „młoda kobieta” ,kobieta „dorosły osobnik płci żeńskiej”, panna „młoda kobieta niezamężna.”

Jaki jest obraz kobiety zawarty w języku polskim? Przede wszystkim opisywany jest wygląd zewnętrzny, a wśród licznych cech utrwaliły się m. in. „uroda”; „Dziewczyna jak malowana” ,”Dziewczyna jak róża”. „zwinność ,zgrabność” ; „Dziewczyna jak łania”, „Dziewczyna jak topola”. Kobiecymi cechami są „dojrzałość, siła” : „Baba jak dzieża”, „Baba jak stodoła”, „Baba ,mógłbyś nią dzieci straszyć”. „krzepkość, jędrność, zdrowie” : „Baba jak rzepa” , „Dziewczyna jak rydz”. Inne cechy dotyczą zmienności charakteru ,sposobu zachowania ,a ilustrują je powyższe przykłady : „Kobieta zmienną jest” , „ciekawość” : „Ciekawość nałogiem niewiasty”, „ Zaspokoić kobiecą ciekawość to tak jak napełnić wodą przetak”,” Łatwiej wroga pokonać niż kobietę przekonać”. „ spryt : „ Babi naród zawsze chytry”.

Więcej...

"W JEDNOŚCI Z BOGIEM BUDUJEMY RODZINĘ I OJCZYZNĘ"

Pod takim hasłem 25 stycznia br. w Janowskim Domu Kultury odbył się Festiwal Kultury Chrześcijańskiej -EUTRAPELIA.

Młodzież z różnych szkół zaprezentowała w swoich programach wartości moralne, które są ponadczasowe niezależnie od miejsca i czasu.

Uczniowie z Zespołu Szkół im. W. Witosa również wzięli udział w tej uroczystości. Pod kierunkiem ks. P. Cecuły przygotowali wzruszający montaż słowno - muzyczny na podstawie scenariusza uczennicy liceum. Wprowadzeniem do przedstawienia była historia pradziadka, który kiedyś brał udział w walkach za ojczyznę.

Więcej...

Mam haka na raka

742 zespoły z całej Polski walczą z rakiem jelita grubego. Nowotwór ten zajmuje 2 lub 3 pozycję wśród kobiet i mężczyzn, stanowiąc ponad 10% zachorowań i zgonów u obu płci. Działania prowadzone przez młodzież w ramach V edycji Mam Haka na Raka mają na celu promocję badań profilaktycznych. Nasza szkoła do tych działań dołączyło.

W całej Polsce Dni Otwarte w instytucjach odpowiedzialnych za profilaktykę i leczenie nowotworów odbędą się 4 lutego.

Ze względu na trwające ferie w naszym mieście Dzień Hakowicza będzie obchodzony 16 lutego na rynku. Młodzież wraz z opiekunem będzie rozdawała ulotki i przeprowadzi akcje prozdrowotna na temat raka jelita grubego. Poniżej zamieszczamy program Dnia Drzwi Otwartych- 4 luty 2012 w ośrodkach onkologicznych znajdujących się najbliżej naszego miasta.

Więcej...

REFORMA W SZKOLNICTWIE ZAWODOWYM

Kształcenie zawodowe jest realizowane w szkołach ponadgimnazjalnych:
zasadniczej szkole zawodowej, technikum oraz szkole policealnej.

Celem kształcenia zawodowego jest przygotowanie uczących się do życia w warunkach współczesnego świata, wykonywania pracy zawodowej i aktywnego funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy.

Szkolnictwo zawodowe zgodnie z klasyfikacją zawodów zostało pogrupowane na 8 obszarów kształcenia:

  • administracyjno-usługowy (A)
  • budowlany (B)
  • elektryczno-elektroniczny (E)
  • mechaniczny i górniczo-hutniczy (M)
  • rolniczo-leśny z ochroną środowiska (R)
  • turystyczno-gastronomiczny (T)
  • medyczno-społeczny (Z)
  • artystyczny (S)

Więcej...

MAGIA ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

„To właśnie tego wieczoru,
gdy mróz lśni jak gwiazda na dworze,
przy stołach są miejsca dla obcych,
bo nikt być samotny nie może”

Wigilia Bożego Narodzenia w tradycji chrześcijańskiej to dzień poprzedzający święto Bożego Narodzenia, kończący czas adwentu. W kościele jest obchodzona 24 grudnia. Tradycyjnie wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z pierwszą gwiazdką na niebie. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa, którą na wschodniej stronie nieba ujrzeli Trzej Królowie.

Więcej...

Zespół Szkół w X Ogólnopolskim Pokazie Regionalnych Stołów Wigilijnych "Gwiazdka 2011"

W dniach 8-10 grudnia 2011 r. nasza szkoła brała udział w X Ogólnopolskim Pokazie Regionalnych Stołów Wigilijnych "Gwiazdka 2011". Kilkoro uczniów z klas IV, III TOUG oraz klasy II technikum hotelarstwa czynnie uczestniczyła w tej imprezie, która odbyła się w Wyższej Szkole Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu.

Pokaz miał na celu prezentację kultury i tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Swoje stanowiska prezentowało 20 szkół z różnych regionów Polski. Uczestnicy na swoich stoiskach prezentowali tradycyjne, regionalne stoły wigilijne, które oceniało jury i osoby zwiedzające wystawę. 9 grudnia wspólnie z innymi uczestnikami pokazu przygotowywaliśmy Bufet Regionalny, na którym znalazły się wigilijne potrawy regionalne

Więcej...

„IM WIĘCEJ CZŁOWIEK DAJE, TYM STAJE SIĘ BOGATSZY”

Jak co roku, przed świętami ,w każdym miejscu odbywają się różne akcje charytatywne na rzecz potrzebujących. Wiemy,że takich osób w Polsce nie brakuje. W naszej gminie wiele rodzin ma problemy finansowe ze zorganizowaniem prezentów na Mikołajki. Zespół Szkół im. W. Witosa również nie pozostaje obojętny.

W dniach 26-27 XI rozpoczęła się ogólnopolska zbiórka darów ulicznych pod hasłem „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę” W tym roku już po raz 19. spotkali się wolontariusze z całego kraju, by wesprzeć dzieci czekające na prezenty od Św. Mikołaja. Od początku organizatorem w naszym województwie jest Społeczny Komitet Organizacyjny przy Radiu Lublin. Punkty zbiórki były oznakowane żółtym uśmiechniętym słoneczkiem. Akcja polega na pomocy najuboższym , podczas której zbierane są tylko dary rzeczowe (żywność, zabawki, książki, słodycze). Wpisała się na stałe w program edukacji społecznej. Nauczyciele i uczniowie zakładają sztaby w swoich szkołach po to, by pomóc innym. Każdego roku zbierane są w szkole najbardziej potrzebne produkty, na które czekają rodziny, szczególnie dzieci.

Więcej...

PODRÓŻ ZA ... JEDEN UŚMIECH

Wywiad z Kamilą Kozik, uczennicą kl. III TOUG im. W.Witosa

-Jak to się stało, że pojechałaś na wycieczkę do Lozanny ?

Moja przygoda zaczęła się w szkole. Jak co czwartek, na pierwszej lekcji był język angielski, na którym akurat pisaliśmy sprawdzian. W pewnej chwili do klasy weszła Pani Dyrektor wraz z dwoma nieznajomymi. Jak się później okazało , z Rektorem i studentem z uczelni. Pan Rektor wybrał dwie osoby do pomocy w pokazie, który był zorganizowany dla naszej szkoły. Pierwszą wybraną osobą byłam właśnie ja a drugą- mój kolega z klasy, Bartek. W czasie pokazu pomagaliśmy Rektorowi w przyrządzaniu potraw. W podziękowaniu za pomoc dr Roman Dawid Tauber zaskoczył mnie nagrodą w formie wycieczki do Lozanny.

Więcej...

Prestiżowe pokazy kulinarne WSHiG dla Zespołu Szkół im. W. Witosa

18 listopada 2011 raku w Janowskim Domu Kultury odbyły się pokazy kulinarne przedstawicieli Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii z Poznania. Gościem specjalnym, a zarazem osobą prowadzącą pokaz był Rektor uczelni, dr Roman Dawid Tauber . Szacowni goście przyjechali do Zespołu Szkół im. W. Witosa na zaproszenie Dyrektora Szkoły, mgr T. Biernat. W ciekawej prezentacji została przedstawiona oferta WSHiG oraz zalety studiowania w tej szkole. Niewątpliwie ogromnymi walorami uczelni jest nauka 3 języków obcych, również języka migowego, atrakcyjna baza dydaktyczna, profesjonalne wyposażenie pracowni ,ale przede wszystkim -wyjazdy zagraniczne w ramach praktyk i konkursów.

Więcej...


 
 
  1 2 3 4 5 6
 
Copyright © Zespół Szkół w Janowie Lubelskim
Wykonanie i administracja: mgr inż. Michał Łukasz