KIERUNKI KSZTAŁCENIA
 

Młodzież Zespołu Szkół zaprezentowała ofertę edukacyjną
na VII Targach Pracy i Edukacji, które odbyły się 6 kwietnia 2017 r.
w Janowskim Ośrodku Kultury

   

Uczniowie Zespołu Szkół w Finale V Wojewódzkiego Konkursu Poprawności Językowej w Krasnymstawie

Dnia 6 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w V Wojewódzkiego Konkursu Poprawności Językowej w Krasnymstawie.

Do tego etapu zakwalifikowały się 2 uczennice: Oktawia Podpora - z I kl. LO i Beata Bartyzel - z II kl. Technikum Geodezyjnego.

Eliminacje szkolne polegały na przeprowadzeniu dyktanda i rozwiązaniu testu z zakresu poprawności ortograficzno-językowej z uwzględnieniem frazeologii. Szkolni mistrzowie poprawności językowej w etapie wojewódzkim rywalizowali ze sobą, rozwiązując różnorodne ćwiczenia ortograficzne i językowe, sprawdzające wiadomości z zakresu ortografii, interpunkcji i kultury języka.

Poziom trudności zadań był bardzo wysoki. Uczniowie musieli poprawnie napisać m.in. dyktando pt. ”Okołoprimaaprilisowe deja vu” naszpikowane ortograficznymi pułapkami. Na dodatek nie lada wyzwaniem było wykazanie się bogatą znajomością niebanalnych połączeń związków frazeologicznych.

Na uznanie zasługuje fakt, że nasze uczennice mogły stanąć w szranki z najlepszymi w całym województwie lubelskim

Patronat nad konkursem objęli: - Katedra Języka Polskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, - Starosta Powiatu Krasnostawskiego, - Polskie Towarzystwo Dysleksji, - Wydawnictwo Operon.

Opiekun: B. Łukasik

 

Projekt „Krok w zawodową przyszłość”

Projekt „Krok w zawodową przyszłość” o wartości: 1 955 606,03 zł. będzie realizowany w terminie od 1 czerwca 2017r. do 31 grudnia 2019r.

Celem projektu jest zwiększenie szans edukacyjnych i kompetencji zawodowych uczniów Zespołu Szkół w Janowie Lubelskim.

Główne działania projektu będą skierowane do uczniów technikum zawodowego i będą to: liczne bezpłatne kursy oraz szkolenia zawodowe, płatne staże wakacyjne.

Projekt przewiduje również szkolenia dla kadry pedagogicznej oraz doposażenie pracowni zawodowych (gastronomicznej, logistycznej, geodezyjnej, hotelarskiej, leśnej).

 

7 kwietnia
Światowy Dzień Zdrowia

„Depresja – porozmawiajmy o niej”

Depresja to:

Jak pomóc osobom z depresją?

Pamiętaj!!!

Osoby pozostawione bez opieki, zdane wyłącznie na siebie przeżywają ogromne trudności związane z wykonywaniem nawet prostych czynności. Tracą również motywacją do leczenia i poprawy swojego stanu.

Bądź wsparciem dla Twoich bliskich, bo czasem świadomość, że obok nas jest ktoś komu na nas zależy może czynić cuda.

 

Finał Powiatowy „Szkolnej Ligi Strzeleckiej”

W dniach 30 – 31 marca bieżącego roku w Zespole Szkół im. Wincentego Witosa w Janowie Lubelskim odbył się Finał Powiatowy „Szkolnej Ligi Strzeleckiej” z broni pneumatycznej. W zawodach wystartowała rekordowa liczba drużyn. Było ich łącznie 16 z tego sześć reprezentowało szkoły średnie i aż dziesięć gimnazjów z terenu Powiatu Janowskiego.

W klasyfikacji drużynowej szkół średnich miejsce pierwsze i drugie zajęły drużyny Zespołu Szkół im. W. Witosa z Janowa Lubelskiego i tak miejsce I drużyna w składzie Groszek M., Janiec A., Bielak G. Z wynikiem 406 pkt., na miejscu II drużyna w składzie Janiec A., Baran P., Kulpa K., z rezultatem 347 pkt. Podczas zawodów prowadzona była również klasyfikacja indywidualna w poszczególnych kategoriach i tak w klasyfikacji pistoletu pneumatycznego miejsce pierwsze zdobyła Groszek Małgorzata z wynikiem 155 pkt., miejsce drugie Janiec Arkadiusz z wynikiem 143 pkt. oboje reprezentują naszą szkołę. W klasyfikacji karabinu na miejscu drugim uplasował się Janiec Arkadiusz z wynikiem 134 pkt. a na miejscu trzecim Baran Patrycja z rezultatem 125 pkt., miejsce czwarte zajęła Bielak Gabriela z rezultatem 117 pkt., a na pozycji ósmej uplasowała się Kulpa Karolina z wynikiem 79 pkt. wszyscy reprezentują Zespół Szkół im. W. Witosa w Janowie Lubelskim.

Więcej...
Galeria zdjęć

 

Dni otwarte u Witosa

Edukacja to najpotężniejsza broń, jakiej możesz użyć, żeby zmienić świat

Nelson Mandela

 

Obecnie szkolnictwo zawodowe przeżywa swój renesans. Pracodawcy potrzebują fachowców, profesjonalistów w danej dziedzinie, osób, posiadających kwalifikacje do wykonywania konkretnego zawodu. Wykształcenie ogólne to obecnie za mało, aby zaistnieć na rynku pracy. Wychodząc naprzeciw aktualnym tendencjom i w trosce o wszechstronny rozwój młodego człowieka Zespół Szkół przygotował atrakcyjną ofertę edukacyjną, która ukierunkowana jest na rozwijanie pasji i zainteresowań, pogłębianie wiedzy oraz na nabywanie nowych, przydatnych w przyszłej pracy umiejętności.

W dniach 20 – 21 marca w Zespole Szkół odbyły się Dni Otwarte, podczas których zaprezentowana została oferta dydaktyczna oraz poszczególne specjalności i zawody. Uczniowie szkół gimnazjalnych mieli okazję poznać szkołę i specyfikę proponowanych zawodów: technik geodeta, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik logistyk, technik leśnik, technik obsługi turystycznej, technik hotelarstwa. Na odwiedzających szkołę czekał szereg widowiskowych atrakcji, w tym m. in.: serwis synchroniczny, pokaz carvingu, zawody strzeleckie, poczęstunek w pracowni gastronomicznej, quiz geodezyjny, konkurs językowy, możliwość zrobienia zdjęć w fotobudce…

Nasza szkoła ma dużo do zaoferowania. Oprócz nauki w miłej i przyjaznej atmosferze, uczniowie mogą nabywać nowe kwalifikacje poprzez liczne kursy: pilarza, barmana, baristy, sushi master, obsługa kasy fiskalnej, obsługa wózka widłowego, obsługa geodezyjnych programów graficznych, dekoracje cukiernicze, florysty, dekorowania stołów, animatora czasu wolnego, kadr i płac, transportu i spedycji; staże zawodowe w Grecji lub staże na terenie naszego kraju dla wszystkich zawodów; dodatkowe zajęcia językowe i warsztaty dydaktyczne; czterotygodniowe staże u pracodawców z różnych branż z wynagrodzeniem stażowym (1600zł), z noclegiem i wyżywieniem (dla osób poza Janowem); udział w polowaniach (leśnicy)… To tylko kilka z całej gamy działań prowadzonych w „Witosie”. Duże możliwości zapewnia również klasa mundurowa, nad którą patronat sprawuje Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie i Jednostka Wojskowa w Zamościu. Organizowanych jest szereg wyjazdów na poligony i do jednostek wojskowych, gdzie młodzież poznaje najnowsze osiągnięcia techniki wojskowej, np. F-16, MIG-24 oraz zapoznaje się z tajnikami pracy służb wojskowych. Warto nadmienić, że nasze klasy mundurowe znajdują się w czołówce ogólnopolskiego rankingu.

„Na prawdziwych zawodowcach ludzie się poznają” – te słowa stanowią nasze motto. To uczeń i jego indywidualne potrzeby są dla nas priorytetem i nadrzędnym celem naszej pracy dydaktycznej.

mgr Julita Kułażyńska

   

Galeria zdjęć cz1
Galeria zdjęć cz2
Galeria zdjęć cz3

 

Uczniowie technikum gastronomicznego w lubelskich hotelach

Dnia 2 marca 2017 roku 22 uczniów z klasy IV oraz klasy I Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych udało się do Lublina na wycieczkę zawodoznawczą. Celem wycieczki było zapoznanie się z organizacją, wyposażeniem i działalnością biznesowo-gastronomiczną trzygwiazdkowych hoteli : Hotelu Mercure Lublin Centrum oraz Hotelu Wieniawski.

Uczniowie mieli możliwość obejrzenia pokoi hotelowych o zróżnicowanym standardzie, poznali różnice w wyposażeniu apartamentu i pokoju typu standard. Młodzież obejrzała modułowe sale konferencyjne, dowiedziała się, w jaki sposób można regulować ich wielkość, jak zmieniać ich wystrój w zależności od przeznaczenia oraz jak przygotować do konferencji lub bankietu.

O zasadach pracy kucharzy i funkcjonowania kuchni bardzo ciekawie opowiadał szef kuchni Hotelu Mercure Lublin Centrum.

Uczniowie dowiedzieli się na czym polega organizacja pracy restauracji hotelowej od wczesnych godzin porannych, kiedy wydawane są śniadania w formie samoobsługowego bufetu. Następnie obejrzeli zaplecze kuchenne, sposób magazynowania produktów spożywczych zgodnie z zasadami HACCP oraz wydawania posiłków na salę konsumencką.

W czasie wycieczki uczniowie mieli okazję obserwować czynności porządkowe mające na celu przygotowanie restauracji do lunchu, a także w jaki sposób przygotowuje się salę restauracyjną na przyjęcie gości indywidualnych.

Więcej...

 

Uczniowie technikum gastronomicznego na wiosennym spotkaniu
z poezją i kulturą żydowską

W dniu 21 marca 2017r. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie, filia w Janowie Lubelskim zorganizowała w Światowym Dniu Poezji i początku kalendarzowej wiosny, spotkanie poświęcone kulturze żydowskiej.

Nasi uczniowie I klasy technikum żywienia i usług gastronomicznych uświetnili to spotkanie smacznymi potrawami kuchni żydowskiej. Na tę okoliczność uczennice: Agata Dycha, Agnieszka Góra, Karolina Janik oraz Angelika Mulińska przygotowały kugel ziemniaczany (babkę ziemniaczaną) oraz bajgle (rodzaj obwarzanków, które najpierw zostały obgotowane a potem upieczone), i nimi częstowały obecnych na uroczystości gości.

Spotkanie to nawiązywało do święta Purim (jednego z najradośniejszych świąt w kulturze żydowskiej). Wśród uczestników obecna była młodzież janowskiego gimnazjum, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy oraz emeryci i renciści rejonu janowskiego.

Program zawierał historię Żydów janowskich, osiągnięcia polskich Żydów na świecie w różnych dziedzinach, wykonanie tańca izraelskiego oraz piosenek. Przygotowaniem tego spotkania zajęła się pani Anna Żuraw-Łopata- kierownik biblioteki pedagogicznej w Janowie Lubelskim.

Więcej...

 

OD "ZBRODNI I KARY" PO BRACTWO ŚW. BRATA ALBERTA W LUBLINIE

Dnia 15 marca uczniowie Zespołu Szkół wraz z opiekunami, M. Harasiuk i B. Łukasik, pojechali do Lublina, by po raz kolejny obejrzeć spektakl teatralny. Tym razem była to „Zbrodnia i kara”. Istnieje wiele adaptacji tej wybitnej powieści Dostojewskiego. Dla ludzi teatru „Zbrodnia i kara” stanowi zawsze nie lada wyzwanie. Typy, charaktery, postaci o skomplikowanej duszy, odwieczny problem dobra i zła, nieuchronność kary za popełnione przestępstwo - to tematy, które zawsze inspirowały i nadal będą zachęcać twórców do dzielenia się z publicznością własnymi przemyśleniami. W stworzeniu adaptacji pomocne są dynamiczne dialogi, ofiarowane nam przez samego Dostojewskiego. Ale jak na scenie pokazać nieustającą zmienność miejsca i czasu akcji? Teatr Scena Polska z Czeskiego Cieszyna zaproponował widzom jedno z najstarszych i najskuteczniejszych rozwiązań - dekorację na obrotowej scenie. Dzięki temu widzimy śmierć lichwiarki i jej siostry, Lizawiety; jak gdyby symultanicznie śledzimy losy Soni i jej rodziny, Raskolnikowa, jego siostry i matki, Porfirego i innych urzędników wymiaru sprawiedliwości - a akcja, jak w kalejdoskopie, przenosi się raz na ulicę, raz do poszczególnych domów bohaterów. W dwugodzinnym spektaklu udało się reżyserowi - Bogdanowi Kokotkowi - nie pominąć żadnego wątku powieści.

Po obejrzeniu spektaklu uczniowie i wolontariusze udali się do ośrodka, który wspomaga biednych potrzebujących ludzi. Temat biedy podejmował również Fiodor Dostojewski w swoim dziele. Mogliśmy porozmawiać z mieszkańcami tej instytucji oraz jej dyrekcją i opiekunami. Dowiedzieliśmy się, że nasi wolontariusze mogą też pomóc. Zebraliśmy od uczniów z całej szkoły pomoc finansową, która na pewno się przyda, bo potrzeby są duże.

Więcej...

 

pierwsza edycja - dyktando w języku angielskim

Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów 3 klas gimnazjów do udziału w konkursie z języka angielskiego. Proponujemy wam nietypowy konkurs polegający na napisaniu dyktanda w języku angielskim.

Serdecznie zapraszamy do udziału i sprawdzenia swoich umiejętności językowych.

Regulamin
Formularz zgłoszeniowy

 

Finał Powiatowy Szkolnej Ligi Strzeleckiej
z broni pneumatycznej w dniach 30 - 31 marca 2017 r.

Regulamin
Formularz zgłoszeniowy

 

Gimnazjaliści „zainwestowali w zdrowie” u Witosa

13 marca 2017r. odbyła się III edycja konkursu „Zainwestuj w zdrowie” organizowanego przez Zespół Szkół w Janowie Lubelskim.

Do udziału w konkursie zgłosiło się 15 szkół gimnazjalnych zarówno z naszego powiatu jak i spoza terenu Powiatu Janowskiego.

Ideą przewodnią naszego konkursu jest promowanie wśród młodych ludzi zdrowego stylu życia oraz upowszechnianie wzorców racjonalnego odżywiania się.

Konkurs składał się z dwóch etapów. Na początek uczniowie rozwiązywali test składający się z 25 pytań. Dwunastu uczniów z największą liczbą punktów zakwalifikowało się do drugiego etapu, czyli rozpoznawania smaków. Ta konkurencja cieszy się największym zainteresowaniem wśród wszystkich uczestników, ponieważ budzi najwięcej emocji. To wtedy na twarzach naszych uczestników możemy zobaczyć uśmiech, bowiem rozpoznawane są zarówno smaki słodkie jak i kwaśne oraz gorzkie i cierpkie.

Kolejnym bardzo miłym akcentem konkursu było wręczenie nagród zwycięzcom konkursu oraz upominków wszystkim uczestnikom. Nagrody otrzymali:

I miejsce - Kinga Chłodny ( Publiczne Gimnazjum w Potoku Stanach)

II miejsce - Lukas Kasica (Publiczne Gimnazjum w Modliborzycach)

III miejsce - Barbara Duda (Publiczne Gimnazjum w Hucie Józefów).

Ponadto wszyscy nauczyciele przygotowujący młodzież otrzymali z rąk Pani dyrektor mgr Teresy Biernat podziękowania za przygotowanie uczniów do konkursu.

Natomiast wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali cenne nagrody i pamiątkowe dyplomy.

Pomysłodawcą i koordynatorem konkursu jest Pani mgr inż. Kinga Jargiło, która niestrudzenie przygotowuje tę akcję promującą zdrowie wśród młodzieży naszej szkoły oraz szkół gimnazjalnych. W tym roku w pomoc przy organizacji tej inicjatywy włączyła się Pani mgr Renata Myszak – pedagog szkolny.

Więcej...
Galeria zdjęć

 
 
 
  1 2 3 4 5 6
 
Copyright © Zespół Szkół w Janowie Lubelskim
Wykonanie i administracja: mgr inż. Michał Łukasz