KIERUNKI KSZTAŁCENIA
 

KURS CARVINGU

 

Galeria zdjęć

   

Ferie z pasją – tylko u nas! Kurs dekoracji cukierniczych

 

Galeria zdjęć

   

„Wytycz sobie drogę przyszłości”- warsztaty geodezyjne u Witosa

 

W dniach 7-8 lutego 2019 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty geodezyjne dla uczniów trzecich klas gimnazjów oraz ósmych klas szkół podstawowych. W zajęciach wzięło udział 48 uczniów zainteresowanych w przyszłości zawodem geodety. Merytorycznie zajęcia przygotowały panie Patrycja Siek i Aneta Mazur- nauczyciele przedmiotów geodezyjnych, organizacyjnie wspierały je pani Elżbieta Moskal i pani Urszula Boryńska.

Celem warsztatów było zapoznanie uczniów z zawodem geodety, przedstawienie głównych zadań geodezji, pokazanie jak wiedza teoretyczna przekłada się na praktyczne umiejętności w tym zawodzie. W czasie warsztatów gościliśmy panią Bożenę Draszek zastępcę naczelnika Wydziału Geodezji, Kartografii i Katastru Starostwa Powiatowego w Janowie Lubelskim, która nie tylko bardzo ciekawie opowiedziała uczestnikom czym zajmuje się geodeta, jakimi cechami powinien się charakteryzować, ale także pokazała jak wyglądały dawne mapy, jakie metody do jej sporządzenia służyły dawniej, a jakie obecnie. Następnie o dalszej nauce w tym kierunku kilka słów powiedziała absolwentka naszego technikum geodezyjnego, a obecnie studentka pierwszego roku kierunku geodezji i kartografii Uniwersytetu Przyrodniczego Oliwia Stachowicz.

Po zaplanowanej przerwie na herbatkę i coś słodkiego uczestnicy mieli okazję poznać sprzęt, który wykorzystywany jest na zajęciach praktycznych, mieli szansę przy pomocy uczniów naszego technikum wykonać podstawowe pomiary. Nasi uczniowie z dużym znawstwem wyjaśniali do czego służą poszczególne przyrządy, pokazywali jak działa tachimetr, niwelator i inne przyrządy.

Kolejnym punktem programu warsztatów była lekcja przeprowadzona przez panią Patrycję Siek o tajnikach systemu GPS. Z zajęć uczniowie wynieśli wiedzę o historii powstania systemu, a także jak jest on zbudowany i na jakiej zasadzie działa. Na koniec przeprowadziliśmy praktyczne ćwiczenia, na których wszyscy uczniowie wykonali na kalkach technicznych prosty przekrój podłużny trasy oraz rozwiązaliśmy krótki test z wiedzy o „geodezji na wesoło”.

Mamy nadzieję, że zorganizowane przez nas warsztaty przekonały naszych gości, że geodezja jest ciekawa, warta zainteresowania i że technik geodeta to świetny pomysł na siebie. Mamy nadzieję, że wspólnie spotkanie pomoże młodym ludziom na „ wytyczenie własnej drogi przyszłości”.

Tekst: Patrycja Siek

Galeria zdjęć

   

Uczniowie Zespołu Szkół na nartach

 

Nauka nauką, ale musi być też czas na zasłużony odpoczynek.

Czas zbliżający nas do ferii zimowych postanowiliśmy spędzić aktywnie. Dlatego wybraliśmy się na stok narciarski do Batorza na naukę jazdy na nartach. Była to świetna okazja do naładowania się pozytywną energią, odstresowania od spraw codziennych i obowiązków szkolnych. Uczniowie na wyjeździe poznali zasady bezpieczeństwa poruszania się po stoku, jego użytkowania, poznali dekalog narciarza, nauczyli się jeździć na nartach pod okiem instruktorów, a wszystko po to, aby w czasie ferii zimowych młodzież czuła się bezpiecznie na stokach narciarskich, jak również w górach.

Grupa liczyła 23 osoby. I tu trzeba podkreślić, że każdy z uczestników po nauce jazdy sam szusował po stoku. Cała grupa opanowała jazdę na nartach. Dzień spędzony na stoku zakończyliśmy wspólnym ogniskiem (grillem).

Miło było patrzeć na zadowolone, uśmiechnięte i dumne twarze uczniów.

Dziękujemy za świetną zabawę, dyscyplinę i super atmosferę jaka panowała na wyjeździe, no i oczywiście powodzenia na stokach narciarskich;

Opiekunowie, instruktorzy - p. Radosław Szymański, p. Andrzej Jarosz.

   

"Nie liczy się, co robimy ani ile robimy,
lecz to, ile miłości wkładamy w działanie.”

Matka Teresa z Kalkuty

 

Nasze wolontariuszki - Sylwia Pawlos, Wiktoria Skowrońska, Magdalena Rudnicka nie marnują swojego wolnego czasu. Pomimo, iż zaczęły się ferie zimowe oraz była niedziela, to bez chwili zastanowienia wybrały pomoc innym. Nadarzyła się ku temu świetna okazja 10.02.19 w Nadleśnictwie w Janowie Lubelskim. Dziewczęta udały się tam na zaproszenie p. Zofii Widz, by wziąć udział w imprezie kulturalno- integracyjnej.

Jak mówią nasze wolontariuszki: "Bawiłyśmy się z dziećmi w ciekawe zabawy, tańczyłyśmy z nimi przy różnej muzyce, obsługiwałyśmy dzieci oraz dorosłych, pomagałyśmy przygotować część kulinarną oraz podziwiałyśmy teatrzyk w wykonaniu grupy starszych osób (były przedstawiane różne bajki z morałami).
To był świetnie spędzony dzień, a naszą nagrodą był uśmiech szczęśliwych dzieci”

koordynator SKW

   

JUŻ PRZEMINĄŁ CZAR CHOINKI, CZAS WYSYŁAĆ WALENTYNKI

 

Coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego. Wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne stało się miłym i ciepłym zwyczajem. Listonosze na całym świecie mają tego dnia mnóstwo pracy! Właśnie tego dnia wysyłanych jest na całym świecie około miliarda kartek! Symbolami tego święta są czerwone serca, kwiaty, kartki i amor. W Finlandii i Estonii dzień ten oznacza „dzień przyjaźni”, wyróżnia się nie tylko swoich bliskich, ale i znajomych.

Składamy naszym uczniom życzenia pięknego przeżycia dnia św. Walentego, oraz zdrowego i pełnego wrażeń odpoczynku podczas ferii zimowych.

   

Praktyczna lekcja zawodu w Zwierzyńcu

25 stycznia klasa I i II technikum leśnego pod opieką pana A.Hysa i pana A. Frani odbyła wycieczkę o charakterze naukowym do Nadleśnictwa Zwierzyniec i Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Bardzo istotnym punktem programu zwiedzania było zapoznanie się z bazą pozyskania nasion drzew leśnych oraz spotkanie z leśnikami i wspólny pobyt w drzewostanie nasiennym wyłączonym.

Zwiedzanie wyłuszczarni nasion w Zwierzyńcu jak zwykle jest niezmiernie ciekawym elementem dla uczniów, ponieważ poznają oni cały proces przechowywania materiału nasiennego, proces wyłuszczania nasion gatunków iglastych oraz mogą uczestniczyć w pracach nad ocenianiem nasion pod względem jakości, zdrowotności oraz długotrwałej stratyfikacji.

Głównym celem działalności parku narodowego jest ochrona istniejących zasobów przyrodniczych i kulturowych, dlatego też zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego jest niezwykle ważne dla zagadnień związanych z funkcjonowaniem przyrody, zasadami jej ochrony oraz racjonalnym wykorzystaniem otaczającego nas środowiska.

Uczniowie zapoznali się z historią geologiczną regionu, obejrzeli wystawę przedstawiającą faunę występującą obecnie i w czasach pradawnych na tym terenie. Podczas rozpoznawania gatunków zwierząt i roślin będących pod ochroną gatunkową dało im możliwość sprawdzenia swoich umiejętności i wiedzy.

Więcej...

   

Wycieczka uczniów klas gastronomicznych do hotelu Europa
oraz zakładu przemysłu spirytusowego Stock w Lublinie

W dniu 24 stycznia 2019 r. uczniowie klas III i IV Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w Zespole Szkół w Janowie Lubelskim, odbyli wycieczkę o charakterze wizyty zawodoznawczej do Hotelu Europa w Lublinie oraz firmy Stock Polska sp z o o. Dzięki uprzejmości Pani Małgorzaty Adamiak – specjalisty ds. sprzedaży i marketingu w Hotelu Europa, mogliśmy wysłuchać informacji o funkcjonowaniu obiektu hotelarskiego, strukturze zarządzania działami hotelu oraz szeroką gamą usług, które oferują swoim gościom.

Obiekt ten charakteryzuje bardzo wysoki standard świadczonych usług oraz obsługa gości biznesowych z całego świata.

W Hotelu poznaliśmy - lobby hotelowe, recepcję, pokoje gościnne, apartament prezydencki, salę restauracyjną oraz salę, w której jest przygotowywany bufet śniadaniowy.

Odwiedzany przez uczniów obiekt jest jednym z najwyżej ocenianych obiektów hotelarskich na terenie Lublina – posiada 4 gwiazdki.

Bardzo miłym akcentem naszej wizyty było spotkanie z byłymi absolwentami naszego technikum gastronomicznego , którzy obecnie pracują jako kelnerzy w restauracji hotelowej i są doceniani za swoją fachowość i kompetencje.

Więcej...
Galeria zdjęć

   

Uczeń Zespołu Szkół umie pogodzić naukę z pasją!

Definicja hobby mówi o tym, że jest to czynność wykonywana dla relaksu w czasie wolnym od obowiązków. Może łączyć się ze zdobywaniem wiedzy w danej dziedzinie, doskonaleniem swoich umiejętności w pewnym określonym zakresie albo też nawet z zarobkiem. Głównym celem pozostaje jednak przyjemność płynąca z uprawiania hobby. Wbrew pozorom nie jest ona taka prosta, nie jest to magia czarodziejskiej różdżki, zawsze wiąże się to z twórczym działaniem, z jakimś wysiłkiem, ale nigdy z biernością. Udowodnił to nasz uczeń II klasy technikum logistycznego Adrian Torba. Cieszy nas fakt, że młodzież rozwija swoje zainteresowania, ponieważ jest to obszar, który ma ogromne znaczenie dla jakości życia. Cudowne jest to, że pasją można zarażać innych i taką mamy nadzieję poznając hobby Adriana.

Najlepiej opowie o tym on sam: „Moja przygoda z rowerem zaczęła się dosyć zwyczajnie. Jeździłem na rowerze jak każde dziecko ale bardzo fascynowały mnie wyścigi kolarskie w telewizji. W głowie pojawiła mi się myśl, że chciałbym być jak ci kolarze. Zacząłem trenować w 2013r. Przez rok trenowałem sam i nie jeździłem na wyścigi. Sytuacja zmieniła się w 2014r kiedy zapisałem się do klubu z Kraśnika Baran Cycling Team, który bardzo pomógł mi sprzętowo oraz wdrożył mnie w wyścigi. Mój pierwszy wyścig odbył się w kwietniu 2015r. Pierwsze dwa lata ścigania nie były jakieś nadzwyczajne, dopiero poznawałem kolarstwo i zbierałem doświadczenie. W mojej przygodzie rowerowej były chwile zwątpienia. Pierwszym z nich był wypadek z udziałem samochodu kiedy kierowca wymusił pierwszeństwo. W wypadku uszkodziłem rower ale nie musiałem się długo martwić dzięki pomocy radnemu Janowa Lubelskiego Ryszardowi Majkowskiemu, który ufundował mi rower. W maju 2018r nastąpiła zmiana klubu na Bike Club Janów Lubelski i od tej pory (mam nadzieję, że godnie) reprezentuję swoje miasto. Ten sezon uważam za udany, jestem zadowolony z progresu jaki zrobiłem w porównaniu do roku 2017. Miałem dużo przygód i niezapomnianych chwil na zawodach, treningach oraz w rowerowym towarzystwie. Pobiłem również swój rekord przejechanego dystansu jednego dnia przejeżdżając 2 września 305 kilometrów.

Więcej...
Galeria zdjęć

   
 
 
  1 2 3 4 5 6
 
Copyright © Zespół Szkół w Janowie Lubelskim
Wykonanie i administracja: mgr inż. Michał Łukasz