KIERUNKI KSZTAŁCENIA
 

Mundurowi i wolontariusze na uroczystości w Ośrodku Rewalidacyjno - Wychowawczym
z okazji Święta Odzyskania Niepodległości

Nadeszła 98. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji na zaproszenie Pani Dyrektor ORW, mgr I. Miśkiewicz-Rachwał, reprezentacja uczniów Zespołu Szkół udała się do pobliskiego ośrodka, by razem z wychowankami tej placówki uczcić to niezwykłe wydarzenie. W całym żołnierskim rynsztunku brali udział w patriotycznej akademii. Opiekunowie całym sercem i z ogromnym zaangażowaniem uświetnili tą niebywałą okazję. Były patriotyczne piosenki, montaż słowno-muzyczny oraz metaforyczne przedstawienie rozbiorów Polski w wykonaniu wychowanków ośrodka i przybyłej na tę okazję młodzieży. Na szczęście, nasza historia miała szczęśliwe zakończenie i teraz możemy świętować 98. rocznicę odzyskania niepodległości.

Oprócz tradycyjnych wierszy i piosenek wychowankowie mogli obejrzeć pokaz musztry w wykonaniu klas mundurowych. Największym jednak zainteresowaniem cieszyła się broń, którą prezentowali mundurowi. Po akademii opiekunowie, B. Kapica i T. Flis wraz z młodzieżą złożyli uroczyście kwiaty pod pomnikiem J. Piłsudskiego.

Ośrodek Rewalidacyjno - Wychowawczy jest publiczną placówką oświatową dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim od ukończenia trzech do 25 lat, dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym.

Więcej...
Galeria zdjęć

 

„Niepodległość znaczy wolność - słowa najpiękniejsze”
- akademia z okazji Święta Niepodległości w Zespole Szkół

11 listopada 1918 roku Polska, po 123 latach zaborów, odzyskała upragnioną niepodległość. Co roku, ten dzień ma wymiar szczególny. Upamiętnia wielki triumf Polaków i przypomina o ofiarnych walkach wielu pokoleń naszych rodaków, którzy bohatersko poświęcili się w imię wolności ojczyzny.

W tym roku obchodzimy 98. rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji 10 listopada w Zespole Szkół odbyła się uroczysta akademia. Młodzież zaprezentowała uroczysty montaż muzyczno-słowny, przygotowany pod kierunkiem nauczycieli: mgr A. Widz, mgr G. Ciupaka i mgr L. Jonak. Była to dla wszystkich obecnych niezwykła i bardzo pouczająca lekcja historii. Występom uczniów towarzyszył pokaz zdjęć i reprodukcji obrazów, związanych z tematyką niepodległościową. Wspaniałe pieśni patriotyczne, w wykonaniu zdolnych solistek, na długo pozostaną w pamięci słuchaczy. Słowa jednej z pieśni, w tym, tak ważnym dla narodu polskiego dniu, mają wyjątkowy wydźwięk i stanowią sugestywne przesłanie dla każdego Polaka:

"I dzisiaj ty żyjesz w kraju tak bogatym
Historią swą, mową, sztuką te trzy kwiaty
Trzymasz w swych rękach, jak schedę pokoleń
Muszą wciąż kwitnąć, by kraj dalej trwał!"

 

Warsztaty kulinarne – jesienne smaki

W dniu 8 listopada 32 uczniów Technikum Zawodowego im. W. Witosa, kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, pod kierunkiem nauczyciela mgr inż. J. Pietras, przeprowadziło „Warsztaty kulinarne” dla 21 klas uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Zamoyskiego. Miały one na celu popularyzację zdrowego stylu odżywiania, zachęcenie dzieci do spożywania pełnowartościowych posiłków oraz wzbudzenie w uczniach szkoły podstawowej pasji kulinarnych.

Uczniowie poszczególnych klas sporządzali tartinki (małe dekoracyjne kanapeczki), koreczki, a także szaszłyki owocowe i różne sałatki owocowo-warzywne. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz ozdobnego układania serwetek. Sporządzone potrawy uczniowie chętnie degustowali, tym bardziej, że aktywnie uczestniczyli w ich tworzeniu. Wszystkie były apetyczne, smaczne i pięknie udekorowane.

Więcej...
Galeria zdjęć

 

Mistrzowski pokaz gastronomów na bankiecie
w Janowskim Ośrodku Kultury

 

Galeria zdjęć

 

Śladami historii - wyjazd uczniów do Auschwitz- Birkenau

Jest wiele takich miejsc w naszym kraju, które powinien przynajmniej raz w życiu odwiedzić każdy Polak. Niewątpliwie do takich miejsc należy były nazistowski obóz koncentracyjny w Oświęcimiu. To miejsce trzeba odwiedzić i zobaczyć na własne oczy jak wyglądało piekło na ziemi.

31 października 2016 r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami: M. Pelczar, J. Kułażyńską i G. Ciupakiem udali się na taką wycieczkę do Oświęcimia w celu zwiedzania największego i najbardziej znanego nazistowskiego obozu śmierci Auschwitz- Birkenau.

Po drodze byłoby szkoda nie wstąpić do dawnej stolicy Polski - Krakowa. Krótki pobyt w Krakowie rozpoczęliśmy od Wzgórza Wawelskiego. Zwiedziliśmy tutaj jeden z najciekawszych i najpiękniejszych obiektów na Wawelu - Katedrę - nekropolię królewską oraz miejsce koronacji królów Polski. Podziwialiśmy wspaniałą, złotą kopułę Kaplicy Zygmuntowskiej, po czym weszliśmy do środka gdzie otaczały nas z każdej strony liczne nagrobki królewskie. Dziedziniec zamkowy z krużgankami również zrobił na nas duże wrażenie.

Więcej...
Galeria zdjęć

 

Wycieczka dydaktyczna uczniów Technikum Leśnego
do ZUL „GLOBUS” w Gościeradowie

W dniu 24 października 2016 uczniowie III i IV klasy Technikum Leśnego Zespołu Szkół im. W. Witosa w Janowie Lubelskim uczestniczyli w terenowym pokazie organizacji pozyskania i zrywki drewna w różnej technologii pracy. Pokaz technolgii pozyskania drewna zorganizował właściciel Zakładu Usług Leśnych „GLOBUS” Pan mgr inż. Jacek Malinowski. W ramach tego pokazu uczniowie zapoznali się z praktycznym pozyskaniem drewna przy użyciu pilarki oraz zrywką tradycyjną. Najciekawszą częścią prezentacji był pokaz pozyskania harwesterem, tj maszyną, która ścina drzewa a następnie okrzesuje z jednoczesną manipulacją wg programu komputerowego i układaniem wyrobionego drewna. W tej technologii wyrobione drewno jest zrywane ciągnikiem nasiębiernym(forwarder) z całkowitą eliminacją pracy ręcznej. Uczniowie również zapoznali się ze skutkami letniego gradobicia na różnych powierzchniach leśnych. Szkody te szacowane są w całym Nadleśnictwie Gościeradów na ok. 15 tys. m3.W drzewostanach młodszych klas wieku uczniowie przyjrzeli się pracy zestawu ciągnika uniwersalnego z przyczepą samozaładowczą. W trakcie prezentacji, uczniowie wykazali zainteresowanie warunkami pracy i wynagrodzeniami pracowników zatrudnionych przy pozyskaniu drewna. Na zakończenie pobytu Pan Jacek Malinowski podjął uczniów obfitym posiłkiem przy ognisku w scenerii leśnej. W podsumowaniu zaproponował naszym uczniom pracę w jego firmie po ukończeniu szkoły. Uczniowie wraz z opiekunami składają podziękowanie za możliwość poznania nowoczesnych metod pozyskania drewna i jego zrywki Panu Jackowi Malinowskiemu, pracownikom jego firmy oraz leśnikom Leśnictwa Irena a w szczególności Panu Łukaszowi Szeliga.

Opiekunowie: Andrzej Hys i Andrzej Frania

Galeria zdjęć

 

Jesteśmy świadomymi odbiorcami kultury -
Uczniowie Zespołu Szkół na spektaklu „Dziady”

„Dziady” A. Mickiewicza to chyba najczęściej wystawiany dramat A. Mickiewicza. Uczniowie Zespołu Szkół mieli możliwość uczestniczenia w tym niezwykłym wydarzeniu. 27 października obejrzeli spektakl „Dziady” na podstawie dramatu naszego wieszcza narodowego.

W dzisiejszych czasach, gdy którykolwiek teatr dramatyczny w Polsce podejmuje próbę zmierzenia się z tym dziełem, musi mieć świadomość, że będzie w centrum zainteresowania wszystkich i „ pod ciężkim obstrzałem” krytyki. Nie przestraszył się tego Teatr Nowy ze Słupska. Teatr, który z każdą premierą prezentuje coraz wyższy poziom artystyczny. Po wielu latach i próbach wystawienia w polskich teatrach „Dziadów, doczekaliśmy się spektaklu wybitnego! Tak w inscenizacji /wystawiona całość dramatu, przy czym wszystkie części zostały świetnie połączone/, jak i w kreacjach aktorskich. Widzowie zgodnie twierdzą, że po słynnej inscenizacji Konrada Swinarskiego w Starym Teatrze w Krakowie, dopiero obecnie, po 30 latach, Teatr Nowy ze Słupska zyskał prawo do porównań z tym metafizycznym spektaklem.

Więcej...

 

Witamy w gronie uczniów! - Ślubowanie klas pierwszych

Zatoka lasu zstępuje w rytmie górskich potoków… Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry, pod prąd. Przedzieraj się, szukaj, nie ustępuj, wiesz, że ono musi tu gdzieś być - Gdzie jesteś, źródło?… Gdzie jesteś, źródło?! Cisza… Strumieniu, leśny strumieniu, odsłoń mi tajemnicę swego początku!

Jan Paweł II

W dniu 24 października odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia, podczas której uczniowie klas pierwszych zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Zespołu Szkół. Najmłodsi przedstawiciele społeczności uczniowskiej naszej szkoły ślubowali dbać o dobre imię szkoły oraz wzorowo zachowywać się w każdej sytuacji, a także sumiennie wypełniać swoje obowiązki i systematycznie pracować nad poszerzaniem swojej wiedzy. Wszyscy zgromadzeni wysłuchali przygotowanego na tę okazję, pod kierunkiem mgr Anety Wąsek-Powrózek oraz mgr Julity Kułażyńskiej, montażu słowno-muzycznego. Uczniowie, słowami wierszy i piosenek, wyrazili swoją wdzięczność nauczycielom, za przekazywaną wiedzę i trud wychowania.

Kolejnym miłym punktem akademii były życzenia - owocnej edukacji i niezłomnej postawy w dążeniu do wiedzy - złożone pierwszoklasistom przez Panią Dyrektor mgr Teresę Biernat, a także błogosławieństwo, udzielone przez ks. dr Waldemara Olecha. W imieniu Rady Rodziców, w podziękowaniu za wsparcie i życzliwość, został złożony przez Panią Monikę Mazur, na ręce Pani Dyrektor, piękny bukiet kwiatów.

Więcej...
Galeria zdjęć

 

Młodzież Zespołu Szkól na lekcji historii
w Instytucie Pamięci Narodowej i bibliotece KUL-u

21 października uczniowie Zespołu Szkół wyjechali wraz z opiekunami do IPN-u w Lublinie. W trosce o poszerzanie wiedzy z zakresu historii wysłuchali interesującego wykładu nt. zasobów tej instytucji i mogli własnoręcznie obejrzeć akta, które powstawały na przestrzeni lat. Wszyscy z głębokim zainteresowaniem mogli poczytać notatki, które zostały śladami czasów, które minęły. Niektóre brzmiały wręcz absurdalnie.

Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej, z siedzibą w Warszawie, działa w skali ogólnopolskiej, koordynując pracę jedenastu Oddziałowych Biur Edukacji Narodowej (OBEN) działających w ramach oddziałów IPN. Zgodnie z zapisami ustawy o IPN działalność Biura Edukacji Narodowej polega na upowszechnianiu w kraju i za granicą stanowisk i opinii dotyczących najważniejszych dla narodu polskiego wydarzeń historycznych, popularyzacji porozbiorowej i najnowszej historii Polski jako elementu wychowania patriotycznego, promowaniu wiedzy o udziale Polaków i ich formacjach wojskowych na frontach walk, przeciwdziałaniu rozpowszechnianiu w kraju i za granicą informacji i publikacji o nieprawdziwych treściach historycznych, krzywdzących lub zniesławiających Rzeczpospolita Polską lub naród polski, informowaniu o metodach, miejscach i sprawcach zbrodni popełnionych przeciwko narodowi polskiemu, wspieraniu przedsięwzięć społecznych mających na celu kreowanie patriotyzmu i umacnianie tożsamości narodowej.

Zadania te są wykonywane we współpracy ze szkołami, uczelniami, innymi instytucjami oświatowymi lub kulturalnymi.

Po obejrzeniu akt zapoznaliśmy się z interesującą prezentacją multimedialną dotyczącą walk na terenach Lubelszczyzny, która uzmysłowiła młodzieży, jak trudny był to okres w dziejach tego regionu i całej Polski.

Szczególne wrażenie wywarła relacja starszej pani z Frampola, która osobiście przeżyła bombardowanie i opowiadała o tym w ten sposób, jakby stało się to wczoraj.

Oprócz bogatych zasobów mogliśmy zobaczyć wystawę "Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma". Wystawa ta pomoże zrozumieć młodzieży film, który jest emitowany od października w kinach i pozwoli zrozumieć jego wymowę.

Więcej...
Galeria zdjęć

 

„Za mundurem...” - klasy mundurowe Zespołu Szkół
na dniach otwartych w Zamościu

19 września br. w godzinach od 9.00 do 14.00 klasy mundurowe wraz z opiekunami Zespołu Szkół wzięły udział w Dniach Otwartych Koszar 3 Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu. Ich opiekunami byli: płk B. Gzik, mgr R. Szymański, mgr J. Sajewska oraz mgr B Łukasik. Program był niezwykle interesujący dla młodych adeptów wojskowości. Pokaz walki wręcz, pokaz uzbrojenia, czy też wozów bojowych – to tylko część z atrakcji Dnia Otwartego Koszar, jaki dziś zafundowali zamojscy żołnierze.

3 Batalion Zmechanizowany oraz 32 Wojskowy Obszar Gospodarczy zaprezentowały przybyłym drużynowy pokaz pokonywania Ośrodka Sprawności Fizycznej, musztrę paradną, pokaz szkolenia taktycznego z użyciem wozów bojowych, pokaz sprzętu i uzbrojenia żołnierzy 3 Batalionu Zmechanizowanego oraz 32 WOG w Zamościu, 8 kompanii rozpoznania radioelektronicznego oraz Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Lublinie.

Oprócz nas do godziny 9 zgłosiło się do jednostki ponad 1200 osób. Były tam również dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, osoby prywatne, byli wojskowi, rodziny, które postanowiły ten dzień spędzić z nami.

Nasi uczniowie nie kryli zainteresowania i zadowolenia- mogli zajrzeć w każdy "zakątek" sprzętu wojskowego, brać udział pokazie dynamicznym z udziałem czołgów i wozów bojowych oraz usłyszeć odgłosy prawdziwych strzałów. Później podziwialiśmy musztrę paradną w wykonaniu zamojskich żołnierzy. Najciekawszym zajęciem było strzelanie z wykorzystaniem symulatorów laserowych a najbardziej obleganym sprzętem wojskowym był sprowadzony z Warszawy polski czołg PT 91 Twardy.

Więcej...
Galeria zdjęć

 
 
 
  1 2 3 4 5 6
 
Copyright © Zespół Szkół w Janowie Lubelskim
Wykonanie i administracja: mgr inż. Michał Łukasz