KIERUNKI KSZTAŁCENIA

Zawody narciarskie na dobry początek zimy

Zawody narciarstwa biegowego z udziałem dzieci i rodziców to jedna z ostatnich imprez sportowych tego roku na terenie powiatu janowskiego, dodajmy „udanych”. - Dopisała i zimowa aura, i pogoda ducha też. Cieszy również zaangażowanie dzieci i młodzieży, a najbardziej dorosłych, którzy mocno dopingowali swoje pociechy. Jeśli miałbym oceniać, to technicznie lepsi byli rodzice - widać, że mieli kontakt z nartami - tłumaczy Cezary Dobrowolski, główny organizator zawodów, koordynator projektu „Będziemy bezpieczniejsi i pewniejsi siebie” w Zespole Szkół im. Wincentego Witosa w Janowie Lubelskim.

Źródło: Powiat Janowski

 

Wakacyjna przygoda stu stażystów z ZS im. Wincentego Witosa

Cztery tygodnie stażu w prestiżowych hotelach i restauracjach w całym kraju, nauka pod okiem doświadczonych pracodawców, a po wakacjach 1500 zł dla każdego ze 100 stażystów, uczniów techników zawodowych - tak w wielkim skrócie można scharakteryzować efekty projektu unijnego o wartości 1,5 mln zł, realizowanego w Zespole Szkół im. Wincentego Witosa w Janowie Lubelskim.

Zanim wyjechali, szkoła podpisała stosowne umowy z pracodawcami (gwarantujące uczniom bezpłatny pobyt w ośrodkach), wyposażyła w strój roboczy, a na koniec poprosiła o zachowanie biletów podróży, bo koszty transportu też były refundowane. Cztery tygodnie wakacyjnego stażu minęły bardzo szybko. Wiedza zawodowa (zdobyta w dobrych restauracjach czy czterogwiazdkowych hotelach typu Sheraton, Copernicus czy Jasek), poparta certyfikatami, oraz umiejętność pracy w zespole zwiększyły szanse młodzieży na zdobycie dobrej pracy, a Kraków, Zakopane, Sopot, Wrocław, Rzeszów czy Lublin nadal budzą emocje i zachęcają do nauki na studiach wyższych.

Źródło: Powiat Janowski

 

Nie nudzą się w ferie

O nas w Radiu Lublin:

Cielęco-bananowe szaszłyki na rozmarynie, krewetki z grillowanymi warzywami i surimi na sosie szafranowo-pomarańczowym - to potrawy kuchni śródziemnomorskiej, których przyrządzania uczą się w czasie ferii młodzi ludzie. Młodzi kucharze to prawie 200 uczniów Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Janowie Lubelskim.

Oprócz gotowania, młodzi ludzie uczestniczą w kursach ze sztuki barmańskiej, carvingu i obsługi kasy fiskalnej. - W ten sposób, nasi uczniowie zdobywają dodatkowe certyfikowane umiejętności, które przydadzą im się na rynku pracy - mówi dyrektor szkoły, Teresa Biernat. - Zajęcia realizowane są w ramach projektu unijnego o wartości 1,5 mln zł pod nazwą 'Młodzi, zdolni, zawodowcy'.

Źródło: Radio Lublin

Strzelali niczym żołnierze

O nas w Radiu Lublin:

Drużyna "SAS - Janów Lubelski" z Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Janowie Lubelskim zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej mężczyzn, w strzelaniu i marszobiegu w piątych Zawodach Sportowo-Obronnych „Kresy 2012”.

Na poligonie wojskowym w Sitańcu-Wolicy w powiecie zamojskim konkurowało ponad sześćdziesięciu zawodników z województwa lubelskiego. Z kolei pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej żeńskiej w marszobiegu zajęła drużyna Centrum Szkół Mundurowych z Zamościa. Zawody zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie „Jesteśmy z Tobą - Bądź z nami” w Zamościu.

Źródło: Radio Lublin

Więcej...

Akademia Obrony Narodowej będzie patronować klasie...

O nas w Radiu Lublin:

Podpisaniem umowy patronackiej zakończyła się inauguracja roku szkolnego w Zespole Szkół imienia Wincentego Witosa w Janowie Lubelskim. Swoim patronatem klasę mundurową liceum ogólnokształcącego tej szkoły objęła Akademia Obrony Narodowej. Podpisana dzisiaj umowa zakłada współudział w opracowywaniu programu nauczania dla profilu bezpieczeństwo narodowe. To oznacza, że nasi uczniowie będą mogli brać udział w różnego rodzaju wykładach, seminariach i warsztatach, organizowanych przez Akademię - mówi dyrektor szkoły Teresa Biernat. Porozumienie zawarto na okres 10 lat.


Źródło: Radio Lublin

Dziewczyny na strzelnicy radzą sobie coraz lepiej

O nas w Radiu Lublin:

Każdego roku, młodzi adepci strzelectwa z Zespołu Szkół w Janowie Lubelskim z niecierpliwością czekają na finał powiatowy 'Szkolnej Ligi Strzeleckiej'. Nie inaczej było i w tym roku.

Radość była tym większa, gdy wygrali, zarówno w klasyfikacji zespołowej, jak i indywidualnej. Co ciekawe, w kategorii 'pistolet pneumatyczny' bezkonkurencyjna była Ewelina Kotuła, która mistrzostwo powiatu zdobyła po raz trzeci. - Dziewczyny na strzelnicy są szybkie, zdyscyplinowane, dynamiczne i 'mają oko' (w przeciwieństwie do niektórych panów) - żartuje nauczyciel odpowiedzialny za sekcję strzelecką, Cezary Dobrowolski.

Warto zaznaczyć, że młodzież tej szkoły rokrocznie zdobywa medale na międzynarodowych i krajowych zawodach strzeleckich, między innymi o puchar Ministra Obrony Narodowej. Nic więc dziwnego, że do systemu kształcenia 'dołączy' wkrótce klasa mundurowa.

Źródło: Radio Lublin

Gimnazjaliści uczą się ekonomii z… mapą w ręku

O nas w Radiu Lublin:

Kilkanaście dwuosobowych drużyn gimnazjalnych z powiatu janowskiego bierze udział w „podchodach ekonomicznych”. Imprezę zorganizował Zespół Szkół imienia Wincentego Witosa w Janowie Lubelskim.

Każdy z uczestników dostał plecak, prowiant, mapę miasta i zdjęcie instytucji, do której musi trafić - pieszo. W każdej z dziesięciu placówek czekają na nich organizatorzy podchodów - uczniowie zespołu szkół wraz z pytaniami. Wygrywa ta drużyna, która najszybciej zakończy „marsz” po wytypowanych instytucjach, udzielając prawidłowych odpowiedzi. Pytania dotyczą między innymi zasad gospodarowania budżetem domowym. Chcemy w ten sposób uczyć młodzież ekonomii i przedsiębiorczości, co zawsze przydaje się w życiu. Pieniądze na ten cel dostaliśmy z projektu, finansowanego przez Narodowy Bank Polski - informuje trener Izabela Mak - nauczyciel przedsiębiorczości.

Źródło: Radio Lublin

Wyjadą na praktyki zawodowe do Szwajcarii

Trzymiesięczna praktyka w pięciogwiazdkowych hotelach Szwajcarii, zagwarantowane mieszkanie i wyżywienie, nauka języków obcych w praktyce oraz kieszonkowe - minimum 400 euro na miesiąc... Takie będą efekty podpisanej 18. listopada br. umowy między dyrekcją Zespołu Szkół w Janowie Lubelskim a rektorem Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu.

Przedmiotem umowy są praktyki zawodowe młodzieży z Technikum Organizacji Usług Gastronomicznych. Jeszcze tego samego dnia pierwsza uczennica tejże szkoły, tj. Kamila Kozik z Kocudzy, wyjechała na 5 dni do Lozanny w Szwajcarii, natomiast całą grupą młodzież wyjedzie na praktyki do Szwajcarii już w następne wakacje. Warto zaznaczyć, że ta szkoła - jako jedna z nielicznych w województwie lubelskim, została wybrana przez WSHiG w Poznaniu jako partner do realizacji projektu unijnego Sokrates „Erasmus”.

Podpisanie umowy poprzedził pokaz kulinarny w wykonaniu rektora uczelni, studentów oraz młodzieży szkolnej, tj. Kamili Kozik i Bartka Wosia.

Źródło: Powiat Janowski

Szkoła dostała sprzęt marzeń

O takim sprzęcie marzy niejedna szkoła. Fantomy, zestawy nart biegowych, elektroniczna tarcza strzelecka z ruchomymi celami - to tylko niektóre elementy projektu, realizowanego przez zespół szkół w Janowie Lubelskim.

Za wszystko płaci Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i zachowań aspołecznych 'Razem bezpieczniej'. Wcześniej szkoła złożyła projekt, który przeszedł jako jeden z dwóch w województwie lubelskim. O tym, jak zostaną zagospodarowane pieniądze, zadecydowała wcześniej młodzież poprzez ankietę.

Projekt jest skierowany do 300 uczniów szkoły. Kilkudziesięciu z nich ukończyło kurs pierwszej pomocy, kilkudziesięciu brało udział w zajęciach ze sportów obronnych, a narciarstwa biegowego uczyli się wszyscy.

Źródło: Radio Lublin

Przepis na życie...

Szybko zmieniające się standardy życia zmuszają młodych ludzi do zdobywania nowych umiejętności, które z reguły dostosowane są do wymogów współczesnego rynku pracy. Zachodzące przemiany uświadomiły wszystkim, że podwyższanie kwalifikacji i zdobywanie nowych zainteresowań jest niezbędne w poszukiwaniu pracy. Taką cegiełką, pełniącą funkcję pomocy młodemu człowiekowi w przyszłym zawodowym życiu był projekt „Z myślą o przyszłości”, napisany przez nauczycieli szkolnictwa zawodowego i skierowany do uczniów Technikum Organizacji Usług Gastronomicznych w Zespole Szkół im. Wincentego Witosa w Janowie Lubelskim. Projekt został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Priorytet IX, a trwał od lutego 2010 roku do sierpnia 2011 roku. Dnia 22. września br. miało miejsce oficjalne zakończenie projektu, którego beneficjentem było Starostwo Powiatowe. Teresa Biernat – Dyrektor Szkoły po przywitaniu wszystkich gości - uroczystośæ swoją osobą uświetnili: Jan Łopata – Poseł na Sejm RP, Jerzy Bielecki – Starosta Janowski, Włodzimierz Gomółka – Wicestarosta, Anna Dudek – Janiszewska – Wicekurator Lubelski, Barbara Fuszara - Skarbnik Powiatu, Jolanta Gierłach – przewodnicząca Rady Rodziców - podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu, a w sposób szczególny Barbarze Fuszarze za cenne uwagi i wskazówki w kwestii finansowej.

Podkreśliæ należy, że główny cel projektu to nie tylko podniesienie wartości i aktywności uczniów, ale – jak zaznaczyła Teresa Biernat - „to także rozwój młodego człowieka pod kątem swych zainteresowań i pasji, potwierdzonych zdobytym certyfikatem”. Poprzez ukończenie zorganizowanego kursu barmańskiego i carvingu, uczniowie nabyli nowe umiejętności i podnieśli swoje kwalifikacje zawodowe. Ponadto, uczestniczyli w zajęciach wyrównawczych z przedmiotów zawodowych, zajęciach przygotowujących do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, zajęciach specjalistycznych (savoire- vivre w gastronomii, barista) oraz zajęciach z języków obcych. Podczas warsztatów uczniowie poznali swoje predyspozycje zawodowe oraz mogli uzyskać informacje, gdzie i jak szukać pracy, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Cel projektu, rodzaje prowadzonych zajęć czy korzyści, jakie osiągnęli uczniowie, uczestniczący w projekcie, zostały omówione przez Izabelę Mak – kierownika projektu i jej asystentkę Renatę Myszak za pomocą prezentacji przedstawionej podczas uroczystości.

Anna Dudek - Janiszewska - Wicekurator, zaznaczyła, że„ten projekt jest takim krokiem tej szkoły, wskazującym na to, że szkolnictwo zawodowe wcale nie musi być zagrożone”. Pani Anna wskazała, że szkolnictwo zawodowe ma przygotować młodzież do mobilności na rynku pracy, a „projekt był pokazaniem, jak można dosyć przyjemnie i dosyć atrakcyjnie się do tego przygotować”. Przyjemnie? Świadczy o tym udział uczniów na targach „GASTRO- HOTEL”. Atrakcyjnie? Uczniowie wzięli udział w konkursie „Regionalne Sekrety Smaku”, gdzie zaprezentowali kompozycję „Ludowy Stół Lubelski”. Stoisko szkoły cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, zarówno komisji konkursowej, jak i wszystkich zwiedzających. Uczniowie Zespołu Szkół zajęli w tym konkursie II miejsce.

Zdobyte umiejętności i wiedza będą stanowić dla młodego człowieka nie tylko pewną wskazówkę w przyszłej drodze zawodowej, ale być może okażą się rychłym sukcesem, którego życzyli uczestnikom projektu zaproszeni goście.

Źródło: Panorama Powiatu Janowskiego Wrzesień 2011

„Dni Otwarte” w Zespole Szkół

Dnia 6. czerwca br. w Zespole Szkół w Janowie Lubelskim - w 1. rocznicę nadania szkole imienia Wincentego Witosa - zostały zorganizowane „Dni Otwarte”. Do tego czasu szkoła pod opieką Teresy Biernat rozszerzyła swoją ofertę edukacyjną, zadbała o wdrożenie i realizację projektów, finansowanych przez Unię Europejską, a w związku z tym przybywa coraz więcej chętnych do kontynuowania nauki w tej szkole.

Uroczystość rozpoczęła się od wniesienia sztandaru szkoły. Z ogromną serdecznością wszystkich zebranych gości przywitała Teresa Biernat - Dyrektor Zespołu Szkół w Janowie Lubelskim. Mówiąc tu o zebranych gościach mamy na myśli przedstawicieli władz województwa lubelskiego oraz Powiatu Janowskiego, m.in.: Grzegorz Czelej - Senator Rzeczypospolitej Polskiej, Krzysztof Hetman - Marszałek Województwa Lubelskiego, Piotr Rzetelski - Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego, Jerzy Bielecki - Starosta Janowski, Włodzimierz Gomółka - Wicestarosta, Krzysztof Kołtyś - Burmistrz Janowa Lubelskiego, Zarząd Powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego z prezesem Janem Stręciwilkiem, a także grono pedagogiczne, uczniowie szkoły średniej, gimnazjaliści, rodzice i pracownicy szkoły.

Źródło: Panorama Powiatu Janowskiego Lipiec 2011

Mamy nowych barmanów w Zespole Szkół

Dnia 20. stycznia br. w Janowskim Ośrodku Kultury odbył się pokaz barmański Krzysztofa Drabika - mistrza sztuki barmańskiej. Pokaz był zwieńczeniem kursu barmańskiego, który jest częścią składową - realizowanego przez Zespół Szkół w Janowie Lubelskim - projektu unijnego, pn.: „Z myślą o przyszłości”. - W ciągu intensywnego 3-dniowego kursu (12 godzin dziennie, oczywiście - z przerwami na posiłek), 20. uczniów naszej szkoły poznawało historię barmaństwa, styl pracy barmana oraz podstawowe zasady przygotowywania i podawania napojów i drinków (oczywiście bezalkoholowych) - tłumaczy Izabela Mak - kierownik projektu. - Dla nas - nauczycieli - to był bardzo miły widok, kiedy uczniowie (wszyscy przejęci) siedzieli przed egzaminem z notatkami na kolanach, ucząc się na pamięć tych wszystkich zasad i regułek (śmiech). Muszę przyznać, że największe zainteresowanie wykazywali chłopcy (a było ich 4), chociaż dziewczyny też dawały radę. Na koniec dodam, że widząc zadowolenie młodzieży, my też jesteśmy zadowoleni, bo to znaczy, że pomysł był dobry - dodaje pani Izabela. - Dla mnie w teście teoretycznym najtrudniejsze było wymyślenie własnego drinka, natomiast w teście praktycznym - rzucanie butelkami (na egzaminie nie zbiłem ani jednej, ale na treningach i owszem) - mówi żartobliwie Mateusz Moskal z Rataja Poduchownego, który planuje zdobyć kolejny certyfikat. Po maturze marzy mu się budownictwo na Politechnice Rzeszowskiej, a barmaństwo byłoby rozrywką w weekendy. Wszystkich kursantów egzaminował instruktor Krzysztof Drabik, a w prowadzeniu kursu pomagali mu koordynatorzy szkoleniowi miksologii i sztuki „flair”, tj. Paweł Klimczak, Łukasz Retka i Łukasz Madej.- Szkolenie miało 2 etapy: miksologię czyli poznawanie tajników miksologii alkoholowych (oczywiście - w tym przypadku wszystko było przygotowywane na bazie produktów bezalkoholowych), natomiast druga część była bardziej rozrywkowa i widowiskowa, bo dotyczyła sztuki „flair” - wyjaśnia Krzysztof Drabik. - Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali certyfikaty na podstawowy klasyczny styl barmański. Muszę powiedzieć, że młodzież podeszła do sprawy mocno ambicjonalnie, że podczas kursu wytworzyła się niesamowita, wręcz rodzinna atmosfera (co w innych regionach zdarza się rzadko) i że było widać, że relacje między młodzieżą a nauczycielami są bardzo dobre. Obserwowałem uczniów, obserwowałem też z boku kadrę nauczycielską i widziałem, z jakim entuzjazmem i zaangażowaniem podchodzili do tematu. Uważam, że wyszło nam dobrze - podsumowuje zakończenie kursu pan Krzysztof.- Gdyby nauczyciele nie napisali dobrego projektu, nie byłoby 20. nowych, młodych i zdolnych barmanów i barmanek - konkluduje podczas spotkania Włodzimierz Gomółka - Wicestarosta.

Tego dnia, dzieci oraz młodzież z innych szkół ponadgimnazjalnych, nauczyciele, przedstawiciele władz lokalnych oraz inni goście zobaczyli szybkie, eleganckie i efektowne widowisko, którego bohaterem był Krzysztof Drabik - barman, po trosze aktor, żongler i magik. Głośna, dynamiczna muzyka filmowa, latające w powietrzu butelki i shakery, kolorowe koktajle, rozlewane do piramidalnie ułożonych szklanic, wręczane gościom - tak w wielkim skrócie można byłoby określić pokaz pana Krzysztofa. Po pokazie, wielokrotny Mistrz Polski, zdobywca czołowych miejsc na światowych turniejach, m.in. w Budapeszcie, Hong-Kongu, Zurichu, Ukrainie i Szanghaju, znalazł czas na chwilę rozmowy.

Źródło: Panorama Powiatu Janowskiego Styczeń 2011

Uroczystości w Zespole Szkół

W dniu Zesłania Ducha Świętego w Janowie Lubelskim odsłonięto pomnik Wincentego Witosa - przedwojennego premiera, działacza ruchu ludowego. To Jego imię nosi od 23 maja br. Liceum Ogólnokształcące i Technikum Zawodowe Zespołu Szkół przy ulicy Zamoyskiego 68. Uroczystości, związane z poświęceniem sztandaru szkoły, odsłonięciem pomnika i nadaniem szkole imienia rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w Kościele pw. Św. Jana Chrzciciela. Pświęcenia sztandaru dokonał ks. dr Jacek Staszak. w odsłonięciu tego pomnika, który będzie patronował Zespołowi Szkół w Janowie Lubelskim, bo Witos całym swoim życiem pokazał, jak być dobrym gospodarzem - mówił Waldemar Pawlak. - Spotykamy się w roku szczególnym, bo ta katastrofa pod Smoleńskiem zabrała wielu wspaniałych ludzi. Pożegnaliśmy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wspominamy też Edwarda Wojtasa, który byłby tutaj razem z nami, bo On żył tą uroczystością, to życie też dla naszego ruchu ludowego i dla dobra wspólnego poświęcił. Kiedy dzisiaj patrzymy na doświadczenia ostatnich lat, to warto pamiętać też, jaką drogę nasza ojczyzna przeszła w ciągu ostatnich trzydziestu lat. Popatrzcie, jak w ciągu tych lat odmieniła się Polska, jak odmienił się świat, Europa, a więc możliwe są zmiany na lepsze, jeśli potrafimy być naprawdę ze sobą, tak po ludzku, jeden z drugim, a nie jeden przeciw drugiemu. Możliwe są zmiany, jeśli odwołujemy się do wartości, do tego, co jest trwałe, do zasad dobra wspólnego, sprawiedliwości. To są te - To wielki honor, że mogę uczestniczyć wartości, które nie zależą od czasu, a zawsze są ważne i cenne - zaznaczył Wicepremier.

W wypowiedzi Waldemara Pawlaka o Witosie pojawił się również akcent humorystyczny w postaci anegdoty, kiedy to: „Jeszcze pod zaborami jeden z arystokratów podszedł do Witosa i zapytał: - Panie Witos, czy to prawda, że pan krowy pasałza młodu?, a Witos mówi: Oj tak, panie, pasłem, pasłem, ale jak to dobrze, że pan nie pasał. - Dlaczego, panie Witos? - pyta arystokrata. - A no bo pan to by pasł je do końca życia - odpowiedział zgrabnie Witos”.

Przemawiając do zebranych przed pomnikiem Witosa, Wicepremier zaapelował również o pomoc powodzianom i solidarność sąsiedzką.

W dalszej części uroczystości złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Aktu Nadania szkole imienia Wincentego Witosa dokonał Zenon Sydor - Starosta Janowski, który podkreślił, że ta szkoła jest „Szkołą dobrą, przyjazną i bezpieczną; to tutaj - za sprawą dobrych i oddanych nauce nauczycieli, dyrekcji i rady rodziców - uczniowie zdobywają wiedzę przez twórcze myślenie i doskonalenie przyszłego zawodu oraz swoich umiejętności”.

Teresa Biernat - Dyrektor szkoły, omawiając historięszkoły, jak również wybór patrona szkoły, zaznaczyła, że to „Młodzież, rodzice i nauczyciele od lat poszukiwali osoby zasłużonej, która dobrze zapisałaby sięw historii Polski, a jednocześnie byłaby wzorem dla młodzieży i tutejszego środowiska. Po wielu dyskusjach społeczność uczniowska odnalazła w postaci Wincentego Witosa wzór do naśladowania, doskonały przykład patriotyzmu i miłości do ojczyzny”. Przyjmując sztandar z rąk Pani Dyrektor, Kamil Wybrański - w imieniu społeczności uczniowskiej, przyrzekał: „Obiecujemy dbać o niego, sumiennie wypełniać swoje obowiązki i godnie reprezentować Liceum Ogólnokształcące i Technikum Zawodowe imienia Wincentego Witosa”.

W trakcie uroczystości zostały również wręczone odznaczenia Polskiego Stronnictwa Ludowego w postaci „Złotej Koniczynki” i Medalu Wincentego Witosa. Doniosłym momentem był symboliczny akt wbijania gwoździ i wpis do księgi pamiątkowej przez 132 fundatorów sztandaru. Podczas uroczystości przyciągały wzrok poczty sztandarowe (około 80), młodzieżowa orkiestra z Bychawy, Zespół Tańca Ludowego z UMCS-u w Lublinie i wyjątkowi goście.

Szacuje się, że niedzielne uroczystości skupiły około 2 tys. osób, wśród których byli m.in.: Waldemar Pawlak - Wicepremier, Jan Łopata, Tadeusz Sławecki, Marian Starownik i Franciszek Jerzy Stefaniuk - Posłowie na Sejm RP, Genowefa Tokarska - Wojewoda Lubelski, Sławomir Sosnowski i Arkadiusz Bratkowski - Wicemarszałkowie Województwa Lubelskiego, Jacek Czerniak - Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego, Henryk Dudziak, Marian Jaworski, Grzegorz Kapusta, Jan Kowalik, Marek Michalik, Andrzej Romańczuk i Ireneusz Stolarczyk - radni województwa lubelskiego, wdowa po śp. Edwardzie Wojtasie - Alina Wojtas z córkami Moniką i Małgorzatą, Krzysztof Babisz - Lubelski Kurator Oświaty, Janusz Szpak - Wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego PSL w Lublinie, Gustaw Hadyna - artysta rzeźbiarz, autor popiersia W.Witosa, Ryszard Pastuszak - Przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika, Jan Stręciwilk - Prezes ZP PSL Janów Lubelski, Zenon Sydor - Starosta Janowski, Piotr Góra - Wicestarosta, przedstawiciele: samorządów, instytucji i urzędów na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i gminnym, prezesi zarządów powiatowych i gminnych PSL województwa lubelskiego, dyrektorzy jednostek organizacyjnych, strażacy z OSP, przedstawiciele związków zawodowych, radia, prasy i telewizji, sponsorzy. W trakcie uroczystości Poseł Łopata serdecznie podziękowałDyrektor Biernat za nadanie szkole imienia Wincentego Witosa oraz za pomoc i fachową organizację.

Pod koniec spotkania w części artystycznej młodzież szkolna przybliżyła sylwetkęWincentego Witosa, a pieśni patriotyczno-religijne w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego UMCS w Lublinie zakończyły podniosłe uroczystości.

Źródło: Panorama Powiatu Janowskiego Maj 2010

Rosną nam strzelcy

W dniu 5 marca 2010 r. w gościnnych progach Zespołu Szkół w Janowie Lubelskim odbyły się, zorganizowane przez Szkolne Koło LOK, Finały Powiatowe „Szkolnej Ligi Strzeleckiej” z broni pneumatycznej. W eliminacjach do tego finału w całym powiecie wzięło udział w ciągu minionego i obecnego roku 1842 strzelających na strzelnicach pneumatycznych LOK. W samym finale wystąpiło dziesięć drużyn po trzy osoby.

W klasyfikacji drużynowej szkół średnich zwyciężyła drużyna Zespołu Szkół w składzie: Kotuła Ewelina, Łukasik Aldona, Łukasik Krzysztof z wynikiem 386 punktów. Tytuł wicemistrzowski zdobyła drużyna w składzie: Łukasik Krzysztof, Białek Angelika, Niedziałek Kamil (także z Zespołu Szkół) z wynikiem 360 punktów. Miejsce III zajęła drużyna Liceum Ogólnokształcącego z Janowa Lubelskiego z wynikiem 334 punktów, a strzelała w składzie: Winiarski Robert, Albiniak Mateusz, Markut Dawid.

W klasyfikacji szkół gimnazjalnych miejsce pierwsze przypadło drużynie Gimnazjum z Janowa Lubelskiego w składzie: Szabat Karol, Hulak Bartosz, Witek Łukasz. O podniesieniu poziomu umiejętności strzelających może świadczyć fakt, że barierę trzystu punktów przekroczyła prawie połowa drużyn. A rekordowy wynik 144 punktów, który uzyskała zwyciężczyni klasyfikacji z pistoletu pneumatycznego Kotuła Ewelina (Zespół Szkół) jest najlepszym wynikiem w dotychczasowej historii tychże finałów. W klasyfikacji z karabinu pneumatycznego miejsce pierwsze uzyskał Krzysztoń Paweł (Zespół Szkół Zawodowych).

Goszczący na uroczystości rozdania nagród Pan Starosta Zenon Sydor pogratulował wszystkim uczestnikom uzyskanych rezultatów i zachęcił młodzież do dalszej pracy nad sobą. Dokonał także wręczenia Panu Cezaremu Nafalskiemu medalu „Zasłużony dla Obronności Kraju”, przyznanego przez Ministra Obrony Narodowej, a przyznanego na wniosek Zarządu Powiatowego LOK w Janowie Lubelskim.

Wszystkich miłośników i sympatyków strzelectwa zapraszamy na stronę www.szkolne-kolo-lok.za.pl. Dziękujemy także Starostwu Janowskiemu za cykliczne wspieranie rywalizacji młodzieży w tak nietypowej dyscyplinie, jak strzelectwo.

Źródło: Panorama Powiatu Janowskiego Marzec 2010

„Z myślą o przyszłości”

W kursie wzięło udział 20 uczniów klas IV Technikum Organizacji Usług Gastronomicznych, wytypowanych do projektu na podstawie wyników próbnego wewnętrznego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

Kurs „Carvingu” prowadzili: Marek Rybacki – mistrz Polski w Carvingu oraz Dariusz Ślusarczyk – wicemistrz Polski w Carvingu. Obaj prowadzący cieszą się dużą popularnością w kraju, zapraszani są często do programów telewizyjnych, uczestniczyli w wielu szkoleniach, między innymi w szkoleniu w Instytucie Carvingu w Bangkoku. Książka „Fantazje z warzyw i owoców”, którą otrzymali uczniowie po zajęciach, jest autorstwa M. Rybackiego i D. Ślusarczyka. Jest to pierwsza tego typu publikacja w Polsce dotycząca Carvingu owoców i warzyw.

Trenerzy, prowadzący kurs, pozytywnie ocenili zaangażowanie i aktywność naszych uczniów podczas zajęć. Po zakończeniu kursu uczniowie otrzymali Certyfikat, potwierdzający zdobycie umiejętności rzeźbienia w owocach i warzywach.

Uzyskany Certyfikat podniesie wartości uczniów podczas poszukiwania pracy po zakończeniu nauki w szkole.

Źródło: Panorama Powiatu Janowskiego Luty 2010

Copyright © Zespół Szkół w Janowie Lubelskim
Wykonanie i administracja: mgr inż. Michał Łukasz