KIERUNKI KSZTAŁCENIA
 

COOLturalnie I SPORTOWO

5 kwietnia nasi uczniowie obejrzeli spektakl w rzeszowskim teatrze im. Wandy Siemaszkowej. Jest to pierwsza w historii rzeszowskiego Teatru inscenizacja "Mistrza i Małgorzaty" Michaiła Bułhakowa!

"Miłosna historia Mistrza i Małgorzaty, biblijne wydarzenia w ogrodzie Piłata, seans czarnej magii w Teatrze Variété, wielki bal u samego Szatana. W spektaklu znajdą swoje miejsce wszystkie najważniejsze przestrzenie arcydzieła Michaiła Bułhakowa.

Bo „Mistrz i Małgorzata” to nie tylko fascynująca opowieść o mrocznym świecie Wolanda. To rzecz o fundamentalnych i ścierających się ze sobą pojęciach, jak dobro i zło, miłosierdzie i egoizm. Fantastyczna lekcja o dobrych ludziach, ich przywarach i o szatańskich sztuczkach — nie tylko w Moskwie lat 30-tych XX wieku. O czym jeszcze?

Nie na darmo powieść „Mistrz i Małgorzata” jest nazywana arcydziełem i księgą ksiąg. Mnogość wątków, tematów, myśli, jakie w swym dziele zawarł Bułhakow, jest tak bogata i tak wielowymiarowa, że nie można tego z niczym porównać i ciężko ogarnąć nawet po kilku czytaniach. Ilu będzie czytających, tyle też będzie interpretacji. Jedni będą upierali się, że jest to książka o czystej miłości, inni mówili, że o władzy i manipulacjach, kolejni, że o wierze i miłosierdziu. Ja natomiast myślę, że niestety jest ona o tym wszystkim. Niestety, bo przy pracy nad inscenizacją tego dzieła jest to odrobinę przytłaczające i w finale reżyser i tak musi na coś położyć nacisk. Na co go kładzie? Oczywiście na to, co będzie mu najbliższe. W końcu każdy reżyser robi spektakl o sobie.”

Spektakl zrobił na wszystkich ogromne wrażenie .Mimo trwających 180 minut, czas ten okazał się wyjątkowo atrakcyjną ucztą duchową. Jak się okazuje, młodzież potrzebuje kontaktu z kulturą wysoką, co też później przekłada się na wysoki poziom intelektualny oraz wysokie wyniki egzaminów zewnętrznych, ale przede wszystkim na czerpanie z literatury i sztuki refleksji życiowych. Po takiej dawce kultury wszyscy zrelaksowali się w miejscowym parku trampolin-,,FLY PARKU” pod opieką nauczycieli mgr A. Widz i mgr B.Łukasik

Życzymy wysokich lotów !

Tekst: B. Łukasik

   

Paweł Serwatka w finale
Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

2 kwietnia odbyły się eliminacje powiatowe w ramach XLII edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Uczeń klasy III Technikum geodezji Paweł Serwatka solidnie przygotowywał się do konkursu pod okiem opiekuna pana Cezarego Dobrowolskiego. Godnie reprezentował naszą szkołę i zajął II miejsce, tym samym znalazł się w finale. Paweł wykazał się bardzo dobrą znajomością przepisów przeciwpożarowych, znał zasady postępowania na wypadek pożaru oraz wykazał się praktycznymi umiejętnościami posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym i techniką pożarniczą. Uwieńczeniem tego sukcesu było otrzymanie gratulacji od komendanta OSP Janów Lubelski pana Tadeusza Pikuli i pana komendanta powiatowego pana Grzegorza Pazdraka oraz otrzymanie nagrody i dyplomu.

Gratulacje Paweł !!!

   

Uczniowie z Zespołu Szkół ze stypendium Starosty Janowskiego

 

„Nie staraj się zostać człowiekiem sukcesu, lecz człowiekiem wartościowym…” To ta złota myśl jednego z największych fizyków przyświecała uroczystości wręczania stypendiów naszym zdolnym uczniom. Dyplomy z rąk pana Starosty Janowskiego Artura Pizonia odebrali uczniowie: Julia Kierepka z kl.III technikum logistyczne, Dawid Maksim z kl.II technikum logistyczne, Paweł Kulpa z kl.II technikum geodezyjne, Paweł Serwatka z kl.III technikum geodezyjne, Edyta Czarna z kl.II LO, Radosław Wołoszyn z kl.II technikum leśne. Wysokie wyniki w nauce, osiągnięcia artystyczne i sportowe są wynikiem ciężkiej pracy. Wiedza i wykształcenie są największymi wartościami młodego człowieka, a pasja i rozwijanie zainteresowań pozwalają realizować marzenia i dążyć do wyznaczonego celu. Pani Dyrektor Teresa Biernat wraz z nauczycielami Zespołu Szkół pogratulowała naszym uczniom osiągniętych sukcesów, podziękowała za zaangażowanie w życie szkoły oraz życzyła wytrwałości i powodzenia w dalszej nauce. Szczególne podziękowania kierujemy również do Rodziców naszej zdolnej młodzieży. Dziękujemy Wam za dobre wychowanie, za cierpliwość i wspieranie swoich pociech w codziennych dokonaniach. To dzięki Wam młodzi ludzie wchodzą w dorosłe życie godnie i z podniesioną głową.

Powodzenia nasi młodzi utalentowani!

Tekst : A.Widz

   

„GOTUJ Z NAMI” - Pierwsza Edycja konkursu kulinarnego

W dniu 14 marca 2019 roku w naszej szkole odbyła się Pierwsza edycja konkursu kulinarnego „Gotuj z nami”, zorganizowanego przez Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych.
Konkurs skierowany był do uczniów III klas gimnazjum i ósmych klas szkoły podstawowej dzięki wspaniałej inicjatywie pani Moniki Majkowskiej-Nizioł oraz współpracy pań Bogumiły Kmity i Anny Balczerowskiej.

W tym pionierskim współzawodnictwie wzięło udział 7 dwuosobowych zespołów, a każdej grupie/zespołowi pracującemu asystowali nasi uczniowie z klasy III technikum żywienia. Wśród uczestników znaleźli się uczniowie z ZS w Kocudzy –Izabela Kusz, Dorota Szydłowska, Jolanta Rząd, Jolanta Stolarz, Franciszek Tutka, Miłosz Jargieło, Mirosław Dycha, Paweł Malec; z PSP w Białej II – Kamila Kufera, Norbert Łukasiewicz, Paulina Pituch, Kuba Jargiło, a z ZS w Dzwoli – Klaudia Szuba, Agata Fis.

Przedmiotem zadania konkursowego było przyrządzenie dowolnie wybranej przez siebie przekąski. Chwila niepewności na początku, atmosfera zabawy i podekscytowanie całym wydarzeniem wywołało wiele emocji wśród zawodników. Uczestników w całości pochłonęło wykonywanie swoich potraw, a ich umiejętności manualne i zaangażowanie w pracę wzbudzało podziw jury i towarzyszącej im naszej młodzieży.

Młodsi koledzy naszych uczniów wykazali bardzo ambitne podejście do zadania, co zaowocowało zajęciem miejsc na podium. Jury w składzie: pani wice dyrektor mgr Małgorzata Łukasz, pani Krystyna Łukasik specjalista ds Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia, pan Stanisław Mazur, pani mgr Monika Majkowska-Nizioł, pani mgr inż. Bogumiła Kmita, pani mgr inż. Anna Balczerowska wyłoniło zwycięzców konkursu.

Pierwsze miejsce przyznano uczniom klasy III gimnazjum z PSP im. Tadeusza Kościuszki w Białej II, tj. Paulinie Pituch i Kubie Jargiło za przygotowanie zakąski „Faszerowane bakłażany".

Drugie miejsce przyznano uczniom ZS w Dzwoli tj. Klaudii Szubie i Agacie Flis za potrawę „Polędwiczka słodka ze szpinakiem na musie z brokułów".

Trzecie miejsce przyznano uczniom ZS w Kocudzy Izabeli Kusz i Dorocie Szydłowskiej za „GwiazdoSzachownicę".

Kryterium, na podstawie którego jury dokonało wyboru najlepszych potraw to: pomysłowość i kreatywność, stopień trudności zadania, wykorzystanie różnych sprzętów i narzędzi gastronomicznych, smak potrawy oraz estetyka i dekoracja ekspediowanej potrawy.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody książkowe oraz kubki Pierwszej Edycji konkursu, a zwycięzców na podium wyróżniono również nagrodami, takimi jak głośniki, Power banki i słuchawki. Wszystkie wręczone nagrody zawdzięczamy hojności lokalnych sponsorów i kierujemy do nich szczególne podziękowania, a byli nimi: Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim, Nadleśnictwo Janów Lubelski, Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Janowie Lubelskim, Poseł na Sejm Jerzy Bielecki, Pan Sławomir Dworak Przewodniczący Rady Powiatu oraz Właściciel Hotelu "Janów" Pan Stanisław Mazur.

Młodzi kucharze – Gratulujemy!!! Wasze fenomenalne, wyśmienicie wykonane, smakowicie wyglądające i zachęcające do jedzenia potrawy niewątpliwie godne są tytułu „masterchefa”!

Tekst: A.Widz

Galeria zdjęć

   

Już po raz piąty w Zespole Szkół u Witosa…

W dniu 12 marca 2019 r. dla uczniów klas ósmych i gimnazjalistów odbył się konkurs o zasięgu wojewódzkim, pod patronatem Kuratorium Oświaty w Lublinie „Zainwestuj w zdrowie – V edycja”. Od lat cieszy się wśród uczniów dużą popularnością. W tym roku przystąpiło do niego 10 szkół z terenu województwa lubelskiego. Uczennica Zuzanna Sneka z Zespołu Szkół w Kocudzy już po raz drugi zajęła pierwsze miejsce i w nagrodę otrzymała profesjonalny sprzęt do karaoke, który zapewni fenomenalną zabawę z rówieśnikami czy z rodziną. Drugie miejsce zajęła uczennica Katarzyna Zdybel z Zespołu Szkół w Zdziłowicach i była bardzo usatysfakcjonowana z otrzymanego w nagrodę urządzenia wielofunkcyjnego. Na trzecim miejscu znalazł się Michał Mróz - uczeń z Zespołu Szkół w Krzemieniu, który otrzymał słuchawki, by moc w ciszy i skupieniu posłuchać ulubionej muzyki. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali Power banki oraz dyplomy. Wyniki konkursu rozstrzygane były w 2 etapach. Na pierwszym etapie uczniowie rozwiązywali test o tematyce prozdrowotnej, a na drugim wykazywali się umiejętnością rozpoznawania różnorodnych smaków z zamkniętymi oczami.

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Dziękujemy wszystkim nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursu oraz kierujemy szczególne podziękowania do sponsorów: Nadleśnictwu Janów Lubelski oraz Staroście Janowskiemu Panu Arturowi Pizoniowi za dofinansowanie konkursu.

Kinga Jargiło, Renata Myszak

   

Dni Otwarte w Zespole Szkół

 
 

W dniach 5.03 do 8.03 odbywały się Dni Otwarte w Zespole Szkół. Odwiedzali nas uczniowie wraz z nauczycielami w grupach zorganizowanych z gimnazjów i szkół podstawowych z powiatu janowskiemu jak też osoby indywidualne i rodzice. Wszyscy mieli możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną na rok szkolny 2019/2020. W programie Dni Otwartych prezentowaliśmy nowoczesną pracownię chemiczną, w której to uczniowie włączali się czynnie do przeprowadzania doświadczeń chemicznych oraz obserwowali przez najnowocześniejsze mikroskopy optyczne przygotowane preparaty. Już od progu zapach lasu z pracowni technikum leśnego zapraszał do zapoznania się z ofertą edukacyjną tego zawodu, który daje możliwość pewnej i stabilnej pracy w przyszłości. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko geodetów, gdzie młodzież mogła przekonać się, że wykonywanie pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych nie jest wcale takie trudne. Organizacja transportu, prowadzenie dokumentacji magazynowej, planowanie procesów transportowych i spedycyjnych oraz wiele innych działań, to oferta wciąż cieszącego się na rynku kierunku technikum logistycznego. Odwiedzający nas uczniowie uczestniczą w sporządzaniu potraw i napojów, poznają zasady obsługi konsumenta, jaki proponuje kierunek technikum żywienia i usług gastronomicznych, a pokaz synchroniczny w wykonaniu naszych uczniów wywołuje wiele emocji. Zwiedzanie jednoosobowej w pełni wyposażonej jednostki mieszkalnej wzbudziło zainteresowanie wśród młodzieży podczas prezentowania oferty edukacyjnej technikum hotelarskiego, a możliwość odbywania staży i praktyk zawodowych w renomowanych hotelach w całej Polsce i za granicą wywołało niemały zachwyt wśród odwiedzających. W parze z proponowanymi kierunkami kształcenia idą języki obce, ucząc ich rozwijamy kompetencje językowe w danej dziedzinie .Oferujemy język angielski, niemiecki, rosyjski i francuski. Wielkim powodzeniem cieszyła się oferta edukacyjna klasy mundurowej przy liceum ogólnokształcącym pod patronatem Akademii Sztuki Wojennej oraz 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego. Nasi uczniowie sami w ciekawy sposób opowiedzieli o tym kierunku kształcenia, są dumni ,że mogą się tutaj kształcić i zawsze wyróżniają się w szkole i środowisku ,a swoją postawą i działaniem wskazują na patriotyczne wychowanie.

Cieszymy się, że mogliśmy gościć naszych przyszłych uczniów i mamy nadzieję, że mogliśmy chociaż w połowie zaspokoić myślenie o wyborze kierunku i zawodu w przyszłości.

Tekst: A.Widz

Galeria zdjęć

   

Nasze dziewczyny triumfują po raz kolejny!

 

Zaledwie 5 dni minęło od sukcesu naszych siatkarek w Powiatowej Licealiadzie Piłki Siatkowej Dziewcząt, a już mamy kolejny !

Nasze dziewczęta zajęły III miejsce na Mistrzostwach Rejonu w piłce siatkowej – Biłgoraj 2019.

Dziękujemy dziewczyny, gratulujemy wygranej i życzymy dalszych sukcesów.

Gratulujemy panu Radosławowi Szymańskiemu tak wspaniałego zespołu.

Tak trzymać dziewczyny!!!

   

Ania i Julka finalistkami diecezjalnego etapu Olimpiady Teologii Katolickiej

 

Tegoroczna Olimpiada Teologii Katolickiej przebiega pod hasłem: „Św. Jacek – wzór ewangelizacji”. Jej celem jest zapoznanie uczniów z życiem, duchowością i działalnością ewangelizacyjną św. Jacka oraz zainteresowanie młodych wiedzą religijną i Pismem Świętym.

Finał diecezjalny XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej odbył się 27 lutego w Sandomierzu. Uczennice Ania Kokoszka i Julia Myszak z 1 klasy Technikum Logistycznego pilnie przygotowywały się do olimpiady pod okiem pani Elżbiety Tylus i godnie reprezentowały naszą szkołę. Dziewczęta rozwiązywały test składający się z 33 pytań, dotyczących postaci świętego Jacka, teologii i duchowości chrześcijańskiej.

Po zakończonych zmaganiach konkursowych biskup Krzysztof Nitkiewicz podziękował młodzieży za udział w olimpiadzie, pogratulował osiągniętych wyników i wręczył nagrody. Ks. biskup wskazał również na niezwykłą osobowość św. Jacka, który może być wzorem do naśladowania dla dzisiejszej młodzieży.

Gratulujemy naszym uczennicom wspaniałego wyniku!

Tekst: A. Widz, E. Tylus

   

Dziewczęta z Zespołu Szkół najlepsze w Powiecie
- Powiatowa Licealiada w piłce siatkowej -

 

To już trzeci raz w ciągu czterech lat zajmujemy tak honorowe miejsce, poprzednie lata to 2016, 2018 i obecny 2019 rok.

Na podkreślenie zasługuje fakt, iż dziewczęta przygotowują się do rozgrywek w niezwykle trudnych warunkach, ponieważ szkoła nie posiada własnej sali gimnastycznej i najczęściej przygotowujący nauczyciele korzystają z uprzejmości zaprzyjaźnionych szkół. Pan Radosław Szymański dziękując „swoim siatkareczkom” podkreślił ich zaangażowanie, niezwykłą determinację w walce i chęci, aby ćwiczyć w tak niesprzyjających warunkach. Zajęcia sportowe, rozwijanie swojego hobby, jest niezwykle ważne dla dbałości o zdrowie, a także przede wszystkim w wyrabianiu nawyków czynnej rekreacji. Jesteśmy dumni z naszej młodzieży. Dziewczyny zmęczone, ale uśmiechnięte i pełne satysfakcji nie zrażają się trudnościami czekając na „swoją” w przyszłości salę gimnastyczną. Za udostępnianie sal gimnastycznych na zajęcia sks, sparingi i treningi przed zawodami dziękujemy panu dyrektorowi Gimnazjum w Janowie Lubelskim za udostępnienie sali, pani Agnieszce Kicińskiej z Gimnazjum w Janowie Lubelskim za sparingi oraz szczególne podziękowania Panu Łukaszowi Zyśko z Publicznej Szkoły Podstawowej w Batorzu, za wspaniałe sparingi na wysokim poziomie. Dziękujemy!!!

Skład reprezentacji w tych rozgrywkach: Karolina Sulowska, Kinga Serwa, Ewelina Kamińska, Beata Rząd, Magdalena Jóźwiak, Magdalena Gzik, Wioleta Wieleba, Katarzyna Zarzeczna, Oktawia Podpora, Patrycja Baran, Natalia Matysiak, Kinga Sokół.

Tekst: A.Widz, R.Szymański

   

Nasi uczniowie pomagają, bo mają to we krwi!

 

W dniu 26 lutego 2019r.w naszej szkole już po raz kolejny odbyła się akcja honorowego krwiodawstwa. Nasza młodzież wie, że oddając krew możemy uratować czyjeś życie. Zorganizowanie tego przedsięwzięcia przez pana Radosława Szymańskiego, który na co dzień promuje kulturę fizyczną, spotkało się z dużym odzewem zarówno wśród młodzieży i nauczycieli naszej szkoły, jak i innych szkół. Zgłosiło się ponad 30 osób, jednak krew mogło oddać 20 osób. Uczniowie podkreślają, że po oddaniu krwi czują się lepiej, ponieważ mają świadomość, że robią coś dobrego i mogą pomoc innym. Składamy podziękowanie Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kraśniku za przeprowadzenie tej akcji , dziękujemy również za pracę całemu zespołowi medycznemu.

Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkim chętnym za zaangażowanie i chęć niesienia pomocy innym, a szczególnie honorowym dawcom. Zapraszamy i zachęcamy do udziału w kolejnych tego typu akcjach, już podczas „Majówki u Witosa”, bowiem pomagając innym, pomagamy sobie.

Tekst: A.Widz

   
 
 
  1 2 3 4 5 6
 
Copyright © Zespół Szkół w Janowie Lubelskim
Wykonanie i administracja: mgr inż. Michał Łukasz