KIERUNKI KSZTAŁCENIA

Po raz kolejny z wizytą w Parlamencie Europejskim

To już trzeci wyjazd ucznia naszej szkoły do Parlamentu Europejskiego. Nasza uczennica Dominika Twardowska z klasy II TH za udział w konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej miała okazję wyjazdu do Brukseli nazywaną stolicą Europy, gdzie znajduje się jedna z siedzib Parlamentu Europejskiego. Na zaproszenie europosła prof. Mirosława Piotrowskiego Dominika wraz z opiekunami mgr Małgorzatą Pelczar i mgr Katarzyną Osiewicz zwiedzały Brukselę i Parlament Europejski.

Wyjazd miał miejsce w dniach od 22-26 wrzesnia 2013 r. Po podróży przez Niemcy, Holandię grupa dotarła do Belgii w okolice Brukseli, gdzie w restauracji Colmar przywitał wszystkich osobiście europoseł M. Piotrowski. Po kolacji wszyscy udali się do pięknego miasta Leuven koło Brukseli, gdzie zostali zakwaterowani w hotelu Merkury. Następny dzień rozpoczął się od spotkania z przewodnikiem i zwiedzania Brukseli m.in.Grand Place, gotyckiej katedry, Łuku Triumfalnego.

Po spacerze wśród starych zabytków Brukseli udano się do Dzielnicy Europejskiej, gdzie znajdują się instytucje unijne i między innymi siedziba Parlamentu Europejskiego. Po obiedzie w stołówce PE uczestnicy wzięli udział w spotkaniu z M. Piotrowskim, który przybliżył swoją działalność w PE, a jeden z pracowników PE, zapoznał wszystkich z funkcjonowaniem i strukturą PE. Pobyt w Parlamencie zakończył się udziałem w otwarciu wystawy na temat energii odnawialnej – toruńska geotermia zorganizowanej przez prof. M. Piotrowskiego. Podczas otwarcia wystawy obecnych było wielu posłów z Polski i zagranicy.

Więcej...

 

PAMIĘTAMY...

OBCHODY 74 ROCZNICY ZAKOŃCZENIA DZIAŁAŃ OBRONNYCH GRUPY PŁK TADEUSZA ZIELENIEWSKIEGO

Od grzechu zapomnienia – uchroń nas Panie

W dniu 29 września 2013 r. w Momotach Górnych odbyła się uroczystość patriotyczna upamiętniająca 74 rocznicę zakończenia działań obronnych Grupy Płk. Tadeusza Zieleniewskiego.

Istotną częścią obchodów był montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów z Technikum Zawodowego i Liceum Ogólnokształcącego im. Wincentego Witosa w Janowie Lubelskim, pod kierunkiem mgr G. Pęzioł, mgr R. Szymańskiego oraz dr E. Moskal. Scenariusz opracowała mgr J. Kułażyńska. Przygotowujących apel wspierała Dyrekcja Zespołu Szkół, mgr T. Biernat i mgr M. Łukasz.

Uczniowie recytowali wiersze oraz śpiewali pieśni patriotyczne w bardzo przejmujący i podniosły sposób. Zaprezentowali również inscenizację, która przybliżyła zebranym dramatyczne okoliczności krwawych walk polskich żołnierzy, otoczonych przez wrogie armie i zmuszonych do aktu kapitulacji. Dzięki inscenizacji widzowie mogli poczuć atmosferę minionych wydarzeń, pomimo upływu wielu lat. Była to nie tylko wspaniała lekcja historii oraz patriotyzmu, ale także sugestywny wyraz szacunku młodego pokolenia dla przeszłości narodowej.

Bohaterskim żołnierzom, którzy walczyli na Ziemi Janowskiej z rosyjskim i niemieckim najeźdźcą, należy się hołd i ważne miejsce w naszej pamięci. Wymowne są słowa, które padły w finale programu artystycznego Zespołu Szkół:

Więcej...
Galeria zdjęć

 

MUNDUROWI Z ZESPOŁU SZKÓŁ
NA MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU FILMÓW
W WARSZAWIE


W dniach od 16 do 20 września 2013 roku uczniowie Liceum Mundurowego pojechali na Międzynarodowy Festiwal Filmów Historycznych i Wojskowych w Warszawie. Tadeusz Konwicki – pisarz, scenarzysta i reżyser – podczas rozpoczynającego się w Warszawie IV Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych, za całokształt twórczości uhonorowany został Platynową Szablą. Podczas festiwalu zaprezentowanych zostało ok. 70 filmów z 14 państw, m. in. z USA, Kanady, Kambodży, Iranu, Turcji i Niemiec.

Promocja historii za pomocą sztuki filmowej to główny cel Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych, który rozpoczął się w poniedziałek w stolicy. Projekcje odbywały się w klubie Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Młodzież z ogromnym zainteresowaniem oglądała filmy.

Filmy konkurowały o nagrodę główną – Złotą Szablę w kategoriach filmu fabularnego, dokumentalnego i wojskowego.

Dotyczyły rozmaitej tematyki, od średniowiecza, przez powstanie styczniowe i II wojnę światową, po konflikty zbrojne i operacje militarne po 1945 r. Pokazały także m. in. rozwój techniki wojskowej i rolę wojska w rozwiązywaniu zagrożeń współczesnego świata. Wyświetlone zostały także filmy poświęcone wybitnym postaciom m. in. ze świata kultury. Pokazano amerykański film dokumentalny „Pola Negri: życie jest snem w kinie” w reżyserii Mariusza Kotowskiego, opowiadający o polskiej aktorce Poli Negri, pierwszej z wielkich gwiazd europejskiego kina, która zrobiła karierę w Hollywood.

Więcej...

 

Spotkanie z nowinkami na Targach Leśnych
w Leśnym Zakładzie Doświadczalnym SGGW w Rogowie


33 osobowa grupa młodzieży z Technikum Leśnego im W. Witosa wraz z trójką opiekunów odwiedziła Rogów.

W tej miejscowości odbywają się Targi Leśne. To było najważniejsze międzynarodowe wydarzenie branży leśnej w tym roku. Składało się z trzech części: handlowych targów leśnych, warsztatów terenowych i seminarium naukowego.

Podczas targów odbywających się w lesie obejrzeliśmy ok. stu wystawców prezentujących najnowsze rozwiązania techniczne i technologiczne oraz produkty z różnych obszarów gospodarki leśnej. Wśród nich technologie informatyczne i komunikacyjne, transport drewna, techniki pozyskania energii i produkty ochronne.

Korzystając z okazji zwiedziliśmy Muzeum Lasu i Drewna. Prezentowane wystawy przedstawiały bogatą ekspozycję ptaków, ssaków i owadów, kolekcję szyszek i próbek drewna, grzyby nadrzewne, żerowiska owadów, ptasie gniazda i wiele innych ciekawostek przyrodniczych.

Więcej...
Galeria zdjęć

 

Powracamy bogatsi w wiedzę i umiejętności oraz...

1500 zł, które otrzymał każdy stażysta z Technikum Zawodowego W. Witosa po wakacjach. 100 stażystów wróciło z wakacyjnych staży współfinansowanych przez Unię Europejską.

Uczniowie odbywali staż w prestiżowych hotelach(np.: Sheraton, Copernicus, Jasek), restauracjach(Huzar) w całej Polsce. Uczniowie Technikum Leśnego mieli możliwość pracy w Leśnym Zakładzie Doświadczalnym SGGW w Rogowie.

„Powracamy bogatsi w wiedzę i umiejętności oraz z bagażem doświadczeń zawodowych”- mówi jeden z uczniów klasy III technikum.

Wszyscy uczniowie zakwaterowani byli blisko swoich miejsc staży. Korzystali ze współfinansowanych przez Unię Europejską posiłków. Stażyści mieli samodzielne stanowiska pracy oraz opiekunów. Musieli wykazać się dużą samodzielnością i komunikatywnością. Wyjazdy przyniosły wiele korzyści, między innymi: doświadczenie zawodowe, kształcenie umiejętności pracy w zespole, radzenia sobie w różnych sytuacjach, nawiązanie kontaktów z pracodawcami.

Więcej...

 

WITAJ SZKOŁO !

2 września odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2013/2014.
Na pierwszy rzut oka wydaje się , że nic w tym szczególnego, gdyby nie fakt, iż Dyrektor Szkoły, T. Biernat otrzymała z rąk Starosty Janowskiego kolejną nominację (właściwie jej dalszy ciąg )na kolejne 5 lat sprawowania tego odpowiedzialnego stanowiska .Oprócz gratulacji i życzeń Starosty, J. Bieleckiego Dyrekcji pogratulowali: ks. Dziekan J. Staszak, Wicedyrektor Szkoły, M. Łukasz, Przewodnicząca Rady Rodziców, J. Gierłach, rada pedagogiczna i uczniowie.

Na niedobór tych ostatnich też nie można narzekać w Zespole Szkół im. W. Witosa, ponieważ zostało utworzonych 5 nowych oddziałów klasowych, w tym Liceum Mundurowe, Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, Technikum Hotelarskie, Logistyczne, Leśne, Liceum Ogólnokształcące.

Pani Dyrektor podziękowała za powierzone w jej ręce zaufanie i obiecała nie spoczywać na laurach, gdyż nowych pomysłów, jak widać, jej nie brakuje... Młodzież poznała swoich nowych wychowawców i nauczycieli, po czym udała się do klas lekcyjnych w celu poznania nowych szkolnych murów.

Wszystkim życzymy kreatywności, energii oraz optymizmu na nowy rok szkolny...

Więcej...

 

„COŚ KOŃCZY SIĘ - ŻEBY COŚ MOGŁO TRWAĆ”

28 czerwca w Zespole Szkół odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2012/2013. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: ks. dziekan dr J. Staszak, ks. P. Cecuła, Wicestarosta Powiatu Janowskiego, Bartosz Piech, Przewodnicząca Rady Rodziców, J. Gierłach, grono pedagogiczne i uczniowie.

Uroczystość rozpoczęła swoim przemówieniem Dyrektor Szkoły, mgr T. Biernat. Podsumowała cały rok wytężonej pracy i podziękowała wszystkim za udaną współpracę. Przypomniała o bezpiecznych wakacjach. Wicestarosta, Bartosz Piech docenił starania szkoły w drodze po lepsze wyniki w nauce oraz ciągły rozwój placówki. Najbardziej wzruszającym momentem było pożegnanie przez uczniów naszego wspaniałego księdza -Piotra Cecuły, który został przeniesiony do innej parafii i, niestety, już nie będzie mógł uczyć religii w naszej szkole. Młodzież przygotowała i przedstawiła montaż słowno -muzyczny poświęcony wspólnie spędzonym chwilom z księdzem w szkole. Uczniowie podziękowali duszpasterzowi, który zawsze znalazł dla nich czas i wspierał w każdej sytuacji. Ponadto zawsze odznaczał się poczuciem humoru. W nagrodę za współpracę podarowali księdzu wspaniały transparent, który będzie przypominał duchownemu byłych uczniów. To były naprawdę wzruszające chwile, czego dowodem były spływające łzy po policzkach.

Więcej...
Galeria

 

Kolejny raz w siedzibie Parlamentu Europejskiego !


Uczniowie naszej szkoły chętnie po raz kolejny brali udział w

Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej

pod patronatem lubelskiego europosła Prof. Mirosława Piotrowskiego. Warto było rywalizować z uczniami szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu i biłgorajskiego, gdyż główną nagrodą jest wyjazd do jednej z siedzib Parlamentu Europejskiego ufundowany przez lubelskiego europosła. Zadanie konkursowe polegało na napisaniu pracy na jeden z trzech podanych tematów, w oparciu o dostępne opracowania oraz dokumenty wytworzone przez instytucje unijne.

Uczniowie mogli wybrać jeden z następujących tematów :

  • Wartości europejskie w obliczu kryzysu finansowego w Unii Europejskiej
  • Wspólna Polityka Zagraniczna i Bezpieczeństwa Unii Europejskiej
  • Polityka wschodnia Unii Europejskiej

Więcej...

 

KLASA MUNDUROWA ZESPOŁU SZKÓŁ
NA CZTERODNIOWYM BIWAKU AKADEMII OBRONY NARODOWEJ


17 maja przed Grobem Nieznanego Żołnierza uczniowie Liceum Mundurowego im. W. Witosa wzięli udział w apelu „Edukacja obronna” zorganizowanego przez Akademię Obrony Narodowej i Wojskową Akademię Techniczną. Na uroczystości nie zabrakło ministrów obrony i edukacji narodowej , którzy wspierali kształtowanie postaw obronnych Polaków.

Apel na pl. marszałka Piłsudskiego w Warszawie był częścią czterodniowego biwaku, jaki od 16 maja dla uczniów klas o „profilu wojskowym” zorganizowała Akademia Obrony Narodowej. Przygotowany został pod hasłem „Ślubuję Ci, Ojczyzno” Jego celem jest propagowanie wiedzy wojskowej, postaw proobronnych i patriotycznych w młodym pokoleniu, a zarazem łączy w sobie charakter edukacyjny, sportowo-rekreacyjny i patriotyczny.

Pomysłodawcą i inicjatorem przedsięwzięcia jest rektor-komendant Akademii Obronny Narodowej gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek: - Przeżywamy wspaniałe chwile. Nie zdarzyło się jeszcze, aby na tym placu stanęło dwa tysiące uczniów w mundurach, a wraz z nimi społeczność akademicka, by wspólnie pokłonić się tym, którzy walczyli i walczą o obronność oraz bezpieczeństwo Polski, Europy i świata – powiedział gen. Pacek witając w swoim imieniu i rektora-komendanta WAT gen. bryg. prof. dr. hab. inż. Zygmunta Mierczyka oraz innych gości.

Nie zabrakło również ministra obrony narodowej ,Tomasza Siemoniaka - Serce rośnie, kiedy widzi się na tylu uczniów na placu tak ważnym dla każdego Polaka – powiedział a jednocześnie zachęcił młodzież do kontynuowania obranej drogi. - W klasach wojskowych można się uczyć na najlepszych wzorcach patriotyzmu, postaw obywatelskich, zdrowego stylu życia - dodała minister edukacji narodowej, Krystyna Szumilas.

Więcej...
Galeria zdjęć cz. 1
Galeria zdjęć cz. 2
Galeria zdjęć cz. 3

 

„Szkółkarska” przygoda leśników


Gdy wreszcie zaświeciło wiosenne słońce i w lasach stopniała ogromna warstwa śniegu uczniowie drugiej klasy Technikum Zawodowego im. W. Witosa odbyli wiosenną praktykę zawodową w Nadleśnictwie Janów Lubelski.

Po odbyciu praktyki nasi uczniowie potrafią wykonać każdą typową pracę z zakresu szkółkarstwa, odnowienia lasu, ochrony i użytkowania lasu. Uczyli się tego wszystkiego na Szkółce w Gierłachach oraz w Rzeczycy.

Pod okiem opiekunów Pani Bożeny Puk-Kędra oraz Pana Jarosława Lubera praktykanci zakładali uprawy pod osłoną drzewostanu oraz brali udział w pracach dolesiania drzewostanów. Ponadto uczyli się jak się zakłada plantacje drzew oraz jak zakłada się zadrzewienia. Rozpoznawali typy gleb leśnych na podstawie wykonywanych odkrywek glebowych.

Renata Myszak - p.o. kierownik szkolenia praktycznego
Andrzej Hys – nauczyciel przedmiotów zawodowych

Więcej...
Galeria zdjęć

 

Dyrekcja Zespołu Szkół składa serdeczne podziękowania wójtom gmin powiatu janowskiego za wsparcie finansowe Akcji Profilaktycznej dotyczącej bezpieczeństwa na drogach, bez którego organizacja przedsięwzięcia z użyciem tak profesjonalnego sprzętu nie byłaby możliwa.

mgr Teresa Biernat

15 maja w Zespole Szkół noszącym zaszczytne imię trzykrotnego premiera RP Wincentego Witosa odbyła się ”BEZPIECZNA MAJÓWKA”. Celem uroczystości było uświadomienie przyszłym młodym kierowcom skutków spożywania alkoholu i prowadzenia pojazdów pod ich wpływem. Imprezę tę zaszczycił swoją obecnością m. in. Poseł na Sejm RP-Jan Łopata, podinsp. R. Czuba – zastępca Naczelnika Prewencji i Ruchu Drogowego, uczący w Liceum Mundurowym przedstawiciel służby policyjnej- P. Lenart, przedstawiciel służby wojskowej- B. Gzik, oraz nauczyciele wraz z uczniami klas III gimnazjum zaproszeni na majówkę.

Część oficjalną rozpoczęła swoim wystąpieniem pani dyrektor mgr T. Biernat, która zaprezentowała osiągnięcia szkoły oraz omówiła realizowane w niej projekty unijne i rządowe.

Szczególną uwagę zwróciła na projekt „Jesteśmy bezpieczniejsi i pewniejsi siebie”, w ramach którego odbyła się majówka.
Poseł J. Łopata podkreślił wszechstronny rozwój szkoły, która wspierana jest tradycjami patriotycznymi i duchowymi.

Następnie zaprezentowano część artystyczną przedstawiająca Witosowe Interpretacje Kabaretowe, przedstawiające skecze przygotowane przez młodzież technikum. Jak widać, młodzież ta oprócz zainteresowań zawodowych, dba również o swój rozwój artystyczny poświęcając dodatkowy czas na próby w ramach kółka teatralnego. Nie obyło się bez śmiechu- większość przybyłych miała rozbawione miny. W przygotowaniu skeczy pomocne było wsparcie mgr inż. A. Balczerowskiej ,mgr B. Łukasik oraz mgr M. Flis.

Więcej...
Galeria zdjęć cz1
Galeria zdjęć cz2


 
 
  1 2 3 4 5 6
 
Copyright © Zespół Szkół w Janowie Lubelskim
Wykonanie i administracja: mgr inż. Michał Łukasz